Średniowieczna kolekcja z Warmii i Mazur
fot. Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu
Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu realizuje dwuletni projekt, dzięki któremu zdigitalizowane zostaną średniowieczne eksponaty z ośmiu regionalnych muzeów. Powstanie wirtualna kolekcja z terenu Warmii i Mazur.
Projekt „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" uzyskał w 2018 roku dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" współpracuje z 8 muzeami w województwie – Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Muzeum w Ostródzie, Muzeum im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie i Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Łącznie zdigitalizujemy 100 średniowiecznych eksponatów. Szeroki dobór partnerów gwarantuje, że powstanie kolekcja, w której znajdą się obiekty reprezentatywne dla całego województwa
– mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu, kierownik RPD.
W projekcie zaplanowano również digitalizację dwóch średniowiecznych obiektów architektonicznych – jednego pełniącego funkcję sakralną, drugiego obronną oraz regionalnego symbolu związanego z tą epoką – bab pruskich.
Wszystkie one znajdą się na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji – cyfrowewm.pl, gdzie już dziś można oglądać ponad 450 zabytkowych obiektów. Dzięki projektowi strona zostanie zmodernizowana, pozwalając jeszcze lepiej wykorzystać możliwości prezentacji zabytków. W projekcie uwzględniono również audiodeskrypcję, czyli specjalny opis zdigitalizowanych obiektów dla osób niewidomych lub słabowidzących, a także grę VR, wykorzystującą cyfrowe kopie eksponatów.
Projekt jest rozszerzeniem wcześniejszych działań Pracowni, na portalu cyfrowewm.pl ukazanych jest ponad 150 eksponatów z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, dotyczących wikińskiej osady Truso. W przyszłym roku będziemy się mogli pochwalić bardzo ciekawą, starannie dobraną i bogatą kolekcją średniowiecznych eksponatów z Warmii i Mazur. W połączeniu z walorami edukacyjnymi projektu, pozwoli to na upowszechnianie dziedzictwa kulturowego województwa w sposób szeroki i wielowątkowy
– dodaje Hanna Laska-Kleiszmidt.
Realizacja projektu potrwa do końca 2019 r.
Projekt "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Edyta Bugowska
specjalista ds. upowszechniania dziedzictwa kulturowego regionu
Regionalna Pracownia Digitalizacji
Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu
Elbląg, Plac K.Jagiellończyka 1