› poradnik
09:32 / 22.11.2021

Standing desk. Apetyt na stanie.

Standing desk. Apetyt na stanie.

Biurko, jest rodzajem mebla skrzyniowego z szufladami, szafkami i skrytkami. Używa się go najczęściej jako wygodnego pulpitu do pisania i podstawki na komputer domowy. Szuflady i szafki służą jako schowki na papier i przybory biurowe. Natomiast standing desk, czyli biurko stojące lub biurko stand-up, jest rodzajem stołu, przeznaczonego do pracy na stojąco. Zaprojektowane jest tak, byśmy mogli wygodnie przy nim pisać, czytać i rysować. Pomysł ten nie jest niczym nowym, ponieważ tacy wielcy i znani ludzie, jak Thomas Jefferson, Charles Dickens czy Ernest Hemingway, pisali właśnie na stojąco. W razie potrzeby do standing desk, możemy dostawić wysoki taboret lub hocker, by móc na nim usiąść, gdy zmęczą się nam nogi.

Rodzaje biurek oraz ich standardowe wyposażenie.

Standing desk, wytwarza się i produkuje w wielu stylach oraz typach. Mogą być one dostosowane do zadań jakie na co dzień wykonujemy, tak jak biurka, przeznaczone specjalnie dla osób zajmujących się projektowaniem czy pracujących jako call center. Podczas gdy wysokość większości biurek siedzących jest znormalizowana, biurka stojące są produkowane w wielu różnych wysokościach, od 70 do 128 centymetrów (28 do 50 cali). Patrząc na to z praktycznej storny, można uznać, że wysokość biurka stojącego, powinna być dopasowana do wzrostu jego użytkownika. Z tego właśnie powodu, często możemy spotkać w sklepach standing desk, wyposażone w możliwość regulacji ich wysokości czy kąta nachylenia. Bywa, że biurka stojące, posiadają specjalny silnik elektryczny, korbę lub system przeciwwagi, które umożliwiają dopasowanie ich funkcji do naszych potrzeb. Niektóre biurka, są skonstruowane podobnie do mównic, stosowanych najczęściej przez nauczycieli i wykładowców. Niekiedy producenci, by sprostać oczekiwaniom swoich klientów, wykonują biurka stojące na zamówienie. Specjalnie dopasowują standing desk, do wzrostu użytkownika czy wyposażają je w regulowane części.

Korzyści dla zdrowia, jakie przynosi korzystanie ze standing desk.

Udowodniono, że wśród osób, które regularnie i przez dłuższy czas siedzą, istnieje o wiele większe ryzyko związane ze śmiercią, niż wśród osób, które prowadzą bardziej aktywny tryb życia. Wyższa śmiertelność, nie niweluje się u tych osób, pomimo tego, że regularnie ćwiczą i uprawiają sport. Siedzenie przez długi czas, może prowadzić do wielu dokuczliwych chorób, takich jak otyłość, problemy z ciśnieniem krwi, wysoki poziom cukru, nadmiar tkanki tłuszczowej w talii czy nieprawidłowy poziom cholesterolu. Ograniczenie siedzenia pracowników, a tym samym polepszenie jakości ich życia i zdrowia, szybko osiągniemy wprowadzając zmianę, w postaci biurek stojących. Z reguły przyzwyczajenie się do nowego modelu pracy, zajmuje około roku. Istotne jest, że skracamy w ten sposób czas siedzenia naszych pracowników i inwestujemy w zwiększenie ich możliwości. Stanie wymaga około 10% więcej energii niż siedzenie. Należy jednak wiedzieć o tym, że nie ma jakiegoś jednego, jasno określonego konsensusu czy też standardu, co do zalecanego poziomu siedzenia i stania podczas pracy, a sugerowane praktyki, różnią się w zależności od danego kraju. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie https://walkingpad.pl/pages/walkingdesk. Pamiętajmy, że ciągłe stanie czy chodzenie, w trakcie wykonywania zleconych nam w pracy zadań, również nie jest zbyt zdrowe. Jeśli nie zmieniamy jakieś określonej pozycji przez długi czas, musimy się liczyć z niekoniecznie dobrymi, dla naszego organizmu, tego konsekwencjami.  

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%