› rozwój i edukacja
09:13 / 06.02.2017

Stanisław Vincenz: wystawa, wykład i dokument

Stanisław Vincenz: wystawa, wykład i dokument

Tego, kim był Stanisław Vincenz i jak wyglądało jego życie i twórczość, dowiedzieć się będzie można dzięki wystawie pt. „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)", której towarzyszył wykład i projekcja filmu dokumentalnego Waldemara Czechowskiego „Śladami Vinceza". Wystawę oglądać będzie można do 2 marca.

Wybitny eseista i znawca kultury Stanisław Vincenz jest autorem wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl Na wysokiej połoninie. Pisarz był Polakiem z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W Dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji.

Był związany z paryską „Kulturą" niemal od początku jej istnienia, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Spoczywa na cmentarzu św. Salwatora w Krakowie. Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginalizowanych aw dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej.

Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości, przypomina esej: opowieść łączy fakty, obrazy i zdjęcia, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku – jeden z ostatnich obrazów dawnej Huculszczyzny.

- Wystawa otwarta została na holu głównym CSE „Światowid" w Elblągu w sobotę, 4 lutego o godzinie 12.00, a naszym gościem będzie dr Jan A. Choroszy z Uniwersytetu Wrocławskiego, który stworzył scenariusz wystawy – mówi Teresa Miłoszewska z CSE „Światowid" w Elblągu. – Warto dodać, że przy jej tworzeniu wykorzystano dokumenty i materiały ikonograficzne z archiwów rodzinnych Vincenzów i Marbachów, spuścizny Lidia Ciprianiego oraz zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura w Le Mesnil-le-Roi i Biblioteki Polskiej w Londynie.

Również w sobotę w Galerii Nobilis, na drugim piętrze CSE „Światowid" odbyła się wykład poświęcony temu pisarzowi, tłumaczowi i filozofowi, a po nim  projekcja filmu dokumentalnego, w którym o życiu Stanisława Vinceza opowiadają dzieci pisarza - Barbara i Andrzej, a także Czesław Miłosz, Jeanne Herch i Sergiusz Golovin.

Wystawę oglądać będzie można do 2 marca.

Scenariusz wystawy: Jan A. Choroszy

Koncepcja plastyczna i aranżacja: Konrad Górniak

Organizatorzy:
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Współpraca:
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Festiwal im. Brunona Schulza, Gmina Wrocław

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu Pl. K. Jagiellończyka 1

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%