Stanowisko grafika zlikwidowane. Kto zajmie się kanałami social media?
fot. elblag.net
Robert Turlej na swoim profilu Twitter 6 października zamieścił wpis informujący o tym, że w Elblągu zlikwidowano stanowisko grafika. Jednocześnie zaniepokoił się faktem, że miasto nie upatruje szansy na promocję w różnych kanałach social media w Internecie. Jako fani wszelakich profili w mediach społecznościowych, postanowiliśmy to sprawdzić.
Pracownik zatrudniony był na stanowisku ds. opracowywania materiałów graficznych w Departamencie Promocji i Kultury. Jak informuje nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta, z dniem 1 lipca 2015 roku zrezygnował z pracy w Urzędzie.
W związku z powyższym dokonano analizy realizowanych w Departamencie zadań, w tym dotyczących w/w stanowiska. W jej wyniku stwierdzono, że występuje konieczność utworzenia stanowiska kancelaryjno – organizacyjnego, aby zapewnić sprawną realizację wszystkich zadań dotyczących promocji i kultury.
Dyskusja na wtorek. #Promocja #Elblag.a się zwija. Czy słusznie zlikwidowano stanowisko grafika? @elblagnet @DzElblaski @infoelblagpl
— Robert Turlej (@RobertTurlej) październik 6, 2015
Radny zainteresował się również tym, kto teraz będzie zajmował się przeróżnymi profilami miasta w różnych portalach społecznościowych. Wiadomo, że do ich sprawnego i przede wszystkim ciekawego prowadzenia, jest wymagana choćby podstawowa znajomość programu graficznego. Odbiorcy szybciej znajdą, a następnie odpowiedzą na post z grafiką, niż post z samym tekstem.
Urbaniak informuje, że część zadań, które wykonywane były na zlikwidowanym stanowisku została przejęta przez pozostałych pracowników Departamentu, w tym zadania prowadzenia profili w mediach społecznościowych. Jak więc wyglądają wspomniane profile?
Twitter – 411 obserwujących, ostatni wpis z 9 października, poprzedni – aż z 24 września. Każdy, kto obsługuje Twittera wie, że posty powinny być dodawane systematycznie, najlepiej kilka w przeciągu jednego dnia.
Facebook: ponad 8800 polubień. Najnowszy post – 9 października. Poprzedni – 28 września. Są zdjęcia, są filmiki, są informacje. Można byłoby przyczepić się do informacji, ale właściwie nie ma większych zastrzeżeń. Kuleje systematyczność. Brak ładnych zdjęć Elbląga tak, jak ma to miejsce na profilu „Miasto Gdańsk”. Brakuje również reakcji na posty, komentarze samych odwiedzających profil.
YouTube: tam rządzą media elbląskie i ciężko odszukać nawet oficjalny kanał miasta.
Google+ - wolimy nie komentować tego profilu. Ostatni wpis pochodzi z... 24 grudnia 2013 roku! Profil umarł.
Instagram – brak takiego konta dla miasta Elbląg. Najładniejsze zakątki Gdańska na profilu gdansk_official przegląda prawie 13 tysięcy obserwujących. Wystarczy oznaczyć na swoim profilu Miasto Gdańsk, a Ci polubią Twoje zdjęcie a nawet udostępnią je dalej.
Powracając jeszcze do stanowiska grafika. Zapytaliśmy rzecznika również o to, kto zajmuje się projektowaniem, drukiem i wdrażaniem różnych projektów graficznych, ulotek, banerów etc.
Natomiast zadania dot. przygotowywania projektów graficznych, tak jak te z zakresu poligrafii, druku i wykonywania materiałów promocyjnych są zlecane podmiotom zewnętrznym.
Ocena profili społecznościowych prowadzonych przez miasto Elbląg w skali szkolnej: 2-
Powiązane artykuły
Komercjalizacja CRW „Dolinka” jest „zastanawiająca”?
18.11.2015 komentarzy 3
Profil na Facebooku Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” „polubiło” już ponad 3000 osób. O nowym, elbląskim „aquaparku”...
Miasto Elbląg ostro rusza z promocją w social media
25.04.2016 komentarzy 1
W październiku ubiegłego roku oceniliśmy profile społecznościowe prowadzone przez miasto Elbląg na 2- (w skali szkolnej). Naszą recenzję będziemy jednak musieli...