Stare Miasto z historiami
W ostatnich tygodniach kończącego się roku szkolnego elbląscy muzealnicy zapraszają na ciekawe spotkania z historią. Zwiedzić można Bramę Targową, odbyć spacer śladami średniowiecznego miasta i obejrzeć makietę siedemnastowiecznego Elbląga. Poznać najciekawsze miejskie legendy, w tym tę o dzielnym piekarczyku. Sprawdzić, co działo się z miastem na początku XX wieku.
Tematy zajęć realizowane są w oparciu o średniowieczną Bramę Targową w Elblągu, jak też obiekt Ratusza Staromiejskiego i udostępnioną tam makietę, ofiarowaną przez Hansa - Joachima Pfau. Uczestnicy zajęć mogą się dowiedzieć, co to takiego jest legenda. Mają możliwość zapoznania z kilkoma legendami dotyczącymi Elbląga i regionu. Starsi uczestnicy poszukają historycznych i geograficznych uzasadnień dla tych opowieści. Na zakończenie zajęć legenda wakacyjna - dlaczego woda morska jest słona? - w której dzieci biorą czynny udział. To zajęcia dla młodszych klas szkoły podstawowej.
Kolejne zajęcia to poznawanie dziejów Bramy Targowej, jej budowy i rozbudowy. Uczestnicy zapoznają się, m.in.z oryginalnym umiejscowieniem wejścia na Bramę, jak też elementami legendy o Piekarczyku w poszczególnych miejscach Bramy.
Podczas spaceru śladami średniowiecznego Elbląga, po zwiedzeniu bramy dzieci przejdą do Ratusza Staromiejskiego i zapoznają się z makietą Elbląga, głównie elementami fortyfikacji miejskich. Te zajęcia są przygotowane dla różnych grup wiekowych, od najmłodszych uczniów podstawówek, aż po gimnazjalistów. Dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych jest przygotowany temat czwarty, czyli powstanie nowoczesnego miasta.
To przedstawienie Elbląga w początkach XX wieku, z nadchodzącą wówczas przemysłową nowoczesnością i elbląskimi ciekawostkami - stocznią, fabrykami samochodów, maszyn i cygar, tramwajami elektrycznymi.
Zajęcia umawiać można na terminy od wtorku do piątku, godziny 10.00 -14.00. Poszczególne spotkania trwają około godziny. Sposób rezerwacji: umawianie telefoniczne w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu: tel. stacjonarny 55 232 40 68., tel. komórkowy 666 840 787, e-mail: piotr.adamczyk@muzeum.elblag.pl lub formularz kontaktowy na stronie edukacyjnej Muzeum.
Tomasz Gliniecki