› bieżące
15:47 / 18.09.2012

Stary kasztanowiec grozi przewróceniem. Wkrótce zostanie ścięty

Stary kasztanowiec grozi przewróceniem. Wkrótce zostanie ścięty

fot. Konrad Kosacz

Jeden z okazałych, starych kasztanowców w Parku Planty zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Stanowiące pomnik przyrody drzewo, jest już mocno uszkodzone i grozi złamaniem. Miasto postanowiło, że kasztanowiec zostanie usunięty. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjęli dziś elbląscy radni.

Stojący w centralnej części parku kasztanowiec zwyczajny, to bardzo okazałe drzewo o obwodzie pnia liczącym 423 cm. Wśród innych wyróżnia się okazałymi rozmiarami, rozłożystą i regularną koroną oraz szczególną wartością przyrodniczą. W 1988 r. zarządzeniem Wojewody Elbląskiego drzewo zostało ustanowione pomnikiem przyrody.

Niestety kolejne lata nie oszczędzały go. Kasztanowiec posiada rozległy otwarty ubytek boczny pnia, przechodzącym w ubytek kominowy oraz otwarty ubytek pnia powstały w miejscu niedawnego odłamania jednego z głównych konarów. Pień drzewa jest bardzo osłabiony w miejscu powstałego ubytku po odłamanym konarze i grozi złamaniem na wysokości nasady korony.

Obecny stan drzewa zagraża bezpieczeństwu powszechnemu spacerujących, jedną z głównych alei parkowych osób. Opracowana przez architekta krajobrazu opinia dendrologiczna, jednoznacznie zaleca jego usunięcie.

Administrujący Parkiem Planty Zarząd Zieleni Miejskiej, wystąpił więc do miasta z wnioskiem o zniesienie formy ochrony przyrody uszkodzonego kasztanowca. Zgodę na zniesienie pomnika przyrody wyraził już Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie. Ostateczną decyzję o przyszłości kasztanowca podjęli na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej elbląscy radni. Wkrótce, liczące dziesiątki lat, piękne drzewo zniknie z krajobrazu parku przy Alei Armii Krajowej.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%