› bieżące
10:18 / 22.02.2014

Stoisz i czekasz, a autobusu nie ma. Co ma zrobić pasażer w przypadku awarii pojazdu?

Stoisz i czekasz, a autobusu nie ma. Co ma zrobić pasażer w przypadku awarii pojazdu?

fot. Konrad Kacprzak

Awarie w komunikacji miejskiej to dość powszechne zjawisko. Często nie z winy przewoźników – chociażby kilkukrotnie zerwana trakcja tramwajowa, czy to przez firmę budowlaną, czy to inny podmiot. Co mają robić w takich sytuacjach pasażerowie, którzy nic nie wiedząc o zdarzeniu, nadal czekają na przystanku?

Zepsuty autobus, awaria. Stłuczka, wypadek lub chociażby złapana „guma”. Zerwana trakcja tramwajowa, zastawiony przejazd dla tramwajów. To wszystko sytuacje losowe, na które ZKM często nie mają wpływu. Pasażerowie jednak, którzy czekają na przystankach, o tym nie wiedzą. Co robić w sytuacji, kiedy autobus lub tramwaj nie przyjeżdża? Spóźnia się, czy w ogóle nie pojechał?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie na każdym z przystanków specjalnych elektronicznych tablic, które prócz pokazywania za ile przyjedzie autobus informowałyby dodatkowo o odwołanym kursie. Niestety, takie urządzenia są drogie, a pewnych miejscach nie ma możliwości ich zamontowania z powodu braku prądu.

Dobrym wyjściem byłoby stworzenie aplikacji na telefon komórkowy (lub dodatkowej opcji w aplikacji Mobilet), która na bieżąco pokazywałaby aktualne przerwy w funkcjonowaniu danej linii. Na przystanku wystarczyłaby jedna osoba, która po sprawdzeniu aplikacji mogłaby poinformować innych oczekujących, że dany autobus lub tramwaj nie pojedzie.

A jak na ten problem zapatruje się ZKM? Na nasze zapytania odpowiada Michał Górecki.

W takich przypadkach pomocą służy nasz dyspozytor - pod numerem 55 235 55 00 można uzyskać informacje na temat konkretnych kursów, rozkładu jazdy lub alternatywnych numerów linii z których można skorzystać. W przypadku tramwajów informacje można również uzyskać u dyspozytora spółki Tramwaje Elbląskie -  55 239 69 08. Numery te są podane na tabliczkach rozkładowych na wszystkich przystankach. Do informowania pasażerów o wprowadzanych zmianach, a także o wyjątkowych sytuacjach, wykorzystujemy również trzy elektroniczne tablice przystankowe.

Dużym ułatwieniem dla pasażerów jest aplikacja MyBus online - współpracuje ona z systemem Elbląskiej Karty Miejskiej. Dzięki temu, oprócz aktualnego rozkładu jazdy wszystkich linii i z wszystkich przystanków, pasażerowie mają możliwość sprawdzić dokładnie w którym miejscu na trasie znajduje się dany autobus lub tramwaj i jaki jest szacowany czas oczekiwania.

Musimy pamiętać, że punktualność komunikacji miejskiej jest uzależniona od płynności ruchu drogowego i od tego co dzieje się na trasie (zdarzenia losowe, warunki atmosferyczne, objazdy, remonty dróg, kontrole policji lub Inspekcji Transportu Drogowego). Najczęściej kierowcy i motorniczy po prostu nie mają na to wpływu.

W przypadku wystąpienia awarii, to w jakim czasie przewoźnik wysyła rezerwę jest oczywiście uzależnione od konkretnej sytuacji. Najczęściej w ciągu kilkudziesięciu minut wysyłany jest pojazd rezerwowy, który zastępuje ten wyłączony z ruchu. Jeżeli przewoźnik nie spełnia naszych wymagań pod tym względem - konsekwencją są wysokie kary finansowe. Ponieważ zgodnie z nowymi umowami, w elbląskiej komunikacji pojawiło się sporo nowych lub młodszych wiekiem autobusów, a kolejne pojawią się już w nadchodzących tygodniach - liczba awarii powinna zostać zminimalizowana. 

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%