› bieżące
18:50 / 30.09.2013

Stowarzyszenie Elbląg Europa otrzymało nagrodę Eurodesk 2013

Stowarzyszenie Elbląg Europa otrzymało nagrodę Eurodesk 2013

Stowarzyszenie Elbląg Europa za projekt „Sieć Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur – ATOMY“ otrzymało europejską nagrodę Eurodesk 2013 Information & Dissemination Champion Award. W poniedziałek 30 września przedstawiciele „Atomów“ spotkali się z Jackiem Protasem, marszałkiem województwa.

Eurodesk to sieć działająca w 32 krajach europejskich. Należą do niej organizacje i instytucje pracujące z młodzieżą, zajmujące się informacją europejską i młodzieżową. Edukacja, szkolenia, mobilność i fundusze to główne obszary zainteresowania zrzeszenia. W Eurodesku funkcjonuje ponad 1300 organizacji, w tym ponad 70 w sieci Eurodesk Polska. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działają dwa punkty Eurodesku, w Olsztynie i Elblągu.

- Serdecznie gratuluję stowarzyszeniu zdobycia prestiżowej europejskiej nagrody - powiedział Jacek Protas, marszałek województwa. - Cenię sobie współpracę z organizacjami młodzieżowymi funkcjonującymi w regionie i cieszę się, że tak aktywnie działają i współpracują ze sobą.

Projekt „ ATOMÓW“ polegał na utworzeniu sieci powiązań pomiędzy organizacjami pozarządowymi na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego. Inicjatywa pozwoliła na zrzeszenie 32 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających w bardzo zróżnicowanych warunkach. Miejscowości, w których działa sieć to: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Morąg, Bartoszyce, Gołdap, Braniewo, Pasłęk, Sorkwity, Mrągowo, Świętajno, Pisz, Susz i Zalewo.

- Obecnie trwają prace nad powołaniem pełnomocnika marszałka ds. młodzieży - dodał marszałek Jacek Protas. - Młodzież chce mieć swojego przedstawiciela, który będzie reprezentował jej głos w dyskusji o ważnych sprawach regionu.

ATOMY w sieci stały się przedstawicielem i konsulatem młodych ludzi z Warmii i Mazur przy tworzeniu polityki młodzieżowej regionu i lokalnych społeczności. W wyniku współpracy członków sieci ATOMY i samorządu województwa został opracowany dokument pn. „Kierunki Polityki Młodzieżowej Warmia i Mazury na lata 2013-2017“.

Stowarzyszenie Elbląg Europa jako pierwsza polska organizacja pozarządowa otrzymała statuetkę i laur Championa Informacji Młodzieżowej.

2
3
oceń tekst 5 głosów 40%