› rozwój i edukacja
06:35 / 08.10.2019

Strajk nauczycieli w Jordanii zakończył się wielkim sukcesem pedagogów, a w Polsce...

Strajk nauczycieli w Jordanii zakończył się wielkim sukcesem pedagogów, a w Polsce...

fot. Maricn Mongiałło (archiwum Elblag.net) / Pixabay

Najdłuższy w historii Jordanii strajk pracowników sektora publicznego zakończył się porozumieniem rządu ze związkami zawodowymi. Nauczyciele, protestując przez cztery tygodnie, wywalczyli wzrost pensji w wysokości od 35 do 75 proc. – poinformowal portal Strajk.eu. Nietrudno zauważyć, że nauczyciele w mniej zamożnym państwie wywalczyli gigantyczne podwyżki, w przeciwieństwie do polskich pedagogów, którzy musieli zadowolić się niewielkim wzrostem wynagrodzeń.

Przed strajkiem pracownicy i pracownice oświaty w Jordanii zarabiali w granicach 450 dinarów jordańskich (ok. 2500 zł) miesięcznie i należeli do najsłabiej wynagradzanych w sektorze publicznym. Jak widać wywalczyli to, o czym nasi nauczyciele mogą jak dotąd tylko pomarzyć.

Pedagogom w odniesieniu sukcesu pomogła zarówno bojowa postawa silnego nauczycielskiego związku zawodowego, jak i solidarność ze strony rodziców oraz innych pracowników sektora budżetowego

poinformował Strajk.eu.

Przypomnijmy, że protesty nauczycieli w Polsce rozpoczęły się 8 kwietnia bieżącego roku i nie zakończyły się sukcesem. 27 kwietnia prerzes ZNP zawiesił strajk.   

Eskalacja strajku nauczycieli w naszym mieście miała miejsce 12 kwietnia 2019 r., kiedy to o godz. 20.00 na Placu Kazimerza Jagiellończyka w Elblągu zgromadziło się kilkuset pedagogów reprezentujących kilkanaście szkół, przedszkoli; także spoza naszego miasta – m.in. z Pasłęka, Nowakowa, Gronowa Górnego, Jegłownika, Młynar, Dywit oraz ze Zwierzna. Na pikietę przyszli również uczniowie oraz rodzice. Celem zgromadzenia było budowanie solidarności, wspólnoty wśród strajkujących (od poniedziałku, 8 kwietnia) pracowników oświaty. 

1 września ubiegłego roku średnie wynagrodzenie nauczycieli w Polsce wzrosło o 9,6%, natomiast od 1 stycznia 2019 roku o kolejne 5%. Ten ostatni wzrost oznacza podwyżkę zaledwie od 121 zł do 166 zł brutto.

Dariusz Piontkowski, szef resortu edukacji narodowej, potwierdził oficjalnie, że w 2020 r. nauczyciele otrzymają podwyżki na poziomie całej budżetówki, czyli 6 proc. Z tą jednak różnicą, że urzędnicy wyższe pensje będą mieć już zagwarantowane od stycznia, a nauczyciele najprawdopodobniej dopiero od września.

poinformował w ubiegłym miesiącu portal GazetaPrawna.pl.

15 października 2019 r. w całej Polsce nauczyciele rozpoczną bezterminową akcję protestacyjną w formie strajkuwłoskiego. Udział w nim zadeklarowała połowa nauczycieli, którzy wzięli udział w ankiecie ZNP. Strajk włoski będzie polegał na powstrzymaniu się nauczycieli od zadań dodatkowych, które nie są zapisane w arkuszu organizacyjnym szkoły i wykraczają poza 40-godzinny tydzień pracy. Chodzi m. in. o sprawowanie opieki nad uczniami podczas wycieczek szkolnych, organizację konkursów w weekendy czy przeprowadzanie dodatkowych prac, jak np. inwentaryzacja w szkole.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%