› bieżące
12:33 / 18.11.2021

Strażacy walczą z pożarem składowiska odpadów w Gronowie Górnym /aktualizacja/

Strażacy walczą z pożarem składowiska odpadów w Gronowie Górnym /aktualizacja/

fot. OSP Krzewsk

W zakładzie przerobu odpadów w Gronowie Górnym płonęły w nocy materiały sztuczne, między innymi folie. Ogień uszkodził sieć trakcyjną i wstrzymał ruch pociągów na pobliskiej trasie kolejowej między Elblągiem a Bogaczewem – informuje TVN24.

Brygadier Krzysztof Karolkiewicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, poinformował TVN24, że pożar w Gronowie Górnym wybuchł około godz. 2 w nocy.

- Ogień objął teren około 150 metrów kwadratowych. W tej chwili na miejscu pracuje 21 zastępów straży. Palą się materiały sztuczne, między innymi folie, które są trudne do ugaszenia. Nie ma osób poszkodowanych – przekazał w czwartkowy poranek Karolkiewicz.

Jak podkreśla pożar nie rozprzestrzenia się, został opanowany.

Elbląska Straż Pożarna wydała komunikat, aby mieszkańcy Gronowa Górnego i okolic nie otwierali okien.

– W Gronowie Górnym przy ul. Berylowej trwa pożar składowiska z materiałami sztucznymi przeznaczonymi do produkcji granulatu. W związku z unoszącą się chmurą dymu i gazów apelujemy do okolicznych mieszkańców, aby w dniu dzisiejszym nie otwierali okien – apeluje Straż Pożarna w Elblągu.

Ogień uszkodził także biegnącą nieopodal sieć trakcyjną, a tym samym wymusił – jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe – wstrzymanie ruchu pociągów na trasie Elbląg-Bogaczewo. 

Firma, na terenie której wybuchł pożar, wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie, które publikujemy poniżej.


"Dziś w nocy (18 listopada 2021) wybuchł pożar na terenie zakładu produkcyjnego recyklatów ML Sp. z o.o. w Gronowie Górnym. W tej chwili trwają dalsze czynności gaśnicze prowadzone przez jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na szczęście w wyniku pożaru nie ucierpiał żaden z pracowników zakładu, ani osoby biorące udział w akcji gaśniczej.

Przedsiębiorstwo ML Sp. z o.o. na bieżąco prowadzi ćwiczenia przeciwpożarowe (ostatnie miały miejsce w dniu 20 października br.), doskonaląc współpracę przeszkolonych pracowników zakładu z profesjonalnymi jednostkami Straży Pożarnej. Wierzymy, że dzięki konsekwentnie realizowanym szkoleniom udało się uniknąć najgorszego. Obecnie trwa wstępne szacowanie strat, które wykazało, że w trakcie zdarzenia spaleniu uległ magazyn tworzyw do produkcji. Dzięki akcji gaśniczej podjętej początkowo przez pracowników przedsiębiorstwa ML Sp. z o.o. i kontynuowanej przez jednostki Straży Pożarnej, infrastruktura produkcyjna nie uległa zniszczeniu.

Ustalenie przyczyny pożaru pozostaje w gestii właściwych służb, w związku z czym przedstawiciele ML Sp. z o.o., czekają na ostateczne ustalenia biegłych. Podobnie oszacowanie pełnego zakresu zniszczeń i strat nastąpi dopiero po zakończeniu wszelkich czynności na miejscu zdarzenia.

Przedsiębiorstwo w najbliższych dniach funkcjonować będzie w ograniczonym zakresie, reaktywując pracę poszczególnych działów. Obecnie magazyn, logistyka i działy handlowe funkcjonują bez ograniczeń, realizując bieżące transporty. Przedsiębiorstwo ML Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku od 2000 roku, działając w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym, zgodnie z regułami Europejskiego Zielonego Ładu. Produkcja wysokogatunkowych recyklatów tworzyw sztucznych wpisuje się w plany Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczące zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego. Kluczem do realizacji tych założeń jest rozwój przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem, stanowiących podstawę rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym".

/Aktualizacja/ Jak poinformowała Straż Pożarna w Elblągu, pożar udało się ugasić.

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu mł. bryg. Łukasz Kochan dziękuje wszystkim strażakom PSP i OSP oraz pracującym na miejscu służbom za wysiłek i trud włożony w te działania. Dzięki szybkiej i sprawnie przeprowadzonej akcji strażakom udało się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie tereny i zabudowania.

W tej chwili strażacy prowadzą działania związane z dogaszaniem pożaru.

W kulminacyjnym momencie na miejscu pracowało ponad 60 strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%