› bieżące
09:54 / 23.02.2016

Strażnicy miejscy walczą o swoje – chcą wcześniejszych emerytur

Strażnicy miejscy walczą o swoje – chcą wcześniejszych emerytur

fot. Mateusz Milanowski

Strażnicy miejscy idą w zaparte. Chcą uzyskać takie same uprawnienia, jak funkcjonariusze Policji. Jednym, z najważniejszych elementów mają być przywileje emerytalne, czyli mówiąc wprost – wcześniejsze emerytury.

Pierwszą formacją, która nabędzie takie uprawnienia będzie Służba Celna. Zgodnie z planem, zarządzenie w tej sprawie ma wejść w życie w połowie bieżącego roku. Podobny tor zmian wybrali strażnicy miejscy, którzy pod koniec 2015 roku złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym zwracają uwagę, że pomimo podobnego zakresu działania do tego, który podejmują policjanci, nie są oni objęci podobnymi przywilejami emerytalnymi.

O tym, że Krajowa Rada Komendantów Miejskich i Gminnych RP przygotowywała projekt skargi do Trybunału Konstytucyjnego, pisaliśmy już w lipcu ubiegłego roku. KRKMiG zamierzała wykazać niezgodność z konstytucją zasad przechodzenia strażników na emerytury. Rada dotrzymała słowa i 17 grudnia 2015 r. złożyła wniosek do TK.

W dokumencie możemy przeczytać, że: „Strażnicy gminni wykonują zadania w wielu aspektach podobne do funkcjonariuszy policji. Podobieństwo wykonywanych zadań przekłada się nie tylko na zakres faktycznie podejmowanych czynności, ale także podobne uprawnienia i obowiązki oraz stopień narażenia życia i zdrowia”.

Strażnicy miejscy zaczerpnęli pomysł od służby celnej, która również złożyła skargę do TK, a następnie po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi przygotowała obywatelski projekt ustawy. Zebrała pod nim 200 tys. podpisów i przekazała do Sejmu, gdzie zyskała poparcie posłów PiS, PO i PSL (poprzedniej kadencji). Obecnie czeka na decyzję Sejmu (nowej kadencji), która powinna zapaść w połowie roku.

Pozostaje czekać, aż o wcześniejsze emerytury zaczną ubiegać się: Straż Ochrony Kolei, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Marszałkowska, a nawet pracownicy firm ochroniarskich, którzy również chronią majątek, narażając swoje życie i zdrowie. I tak jednej grupie zawodowej wiek zostanie obniżony, a pozostałym podniesiony, czego mogliśmy już doświadczyć.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Straż Miejska chce przywilejów takich, jak Policja

27.07.2015 komentarzy 10

Ostatnio zrobiło się bardzo gorąco w temacie Straży Miejskiej. Nie tylko w Elblągu, ale w całej Polsce. Praktycznie nie ma tygodnia bez informacji o referendum lub...