Strona internetowa konsultacji społecznych. Jak powinna wyglądać?
fot. Bartłomiej Ryś
W czwartek odbyło się drugie spotkanie dotyczące formy i kształtu konsultacji społecznych. Debata dotyczyła strony internetowej poświęconej temu zagadnieniu. Jak powinna wyglądać, aby dobrze spełniać swoją rolę? To pytanie zadano mieszkańcom Elbląga.
Strony internetowe poświęcone konsultacjom społecznym funkcjonują z dobrym skutkiem w większych miastach Polski. Można na nich głosować na konkretne projekty oraz komentować proponowane inwestycje. Po zakończeniu głosowania wyniki wyświetlane są za pomocą wykresów oraz schematów. Jakie pomysły mieli elblążanie?
Platforma konsultacyjna powinna być prowadzona za pomocą ankiet, kwestionariuszy on-line. Powinna posiadać możliwość załączania filmów, zdjęć oraz plików.Według mieszkańców Elbląga proces konsultacji społecznych powinien rozpocząć się od złożenia wniosku. Pod każdym z nich należałoby utworzyć forum dyskusyjne oraz system poparcia dla danej problemu.
Dodatkowo powinny znajdować się informacje od jednostek samorządu terytorialnego o konsultacjach oraz miejsce przeznaczone do dyskusji. Jednym z problemów było ustalenie czy dyskusja powinna odbywać się jawnie czy anonimowo. Strona powinna posiadać wyszukiwarkę inwestycji, zdjęcia, filmy, lokalizację na mapie oraz wypowiedzi ekspertów. Na koniec powinny znajdować się raport z badań.
Organem zarządzającym stroną będzie Urząd Miejski. Ratusz powinien na bieżąco uzupełniać informacje, kontrolować stan platformy oraz analizować. Ponad to w realizacji przedsięwzięcia będą brały udział samorządy oraz Urząd Miejski.
Platforma internetowa jest jedną z metod przeprowadzania konsultacji społecznych. Powinna być pomocą w wyborze najlepszych i najpilniejszych inwestycji w mieście, gdzie mieszkańcy mogliby wypowiedzieć się na dany temat. Oczywiście nie zastąpi typowych spotkań oraz debat, jednak może być bardzo ważnym elementem w wyborze dobrego kierunku rozwoju miasta.