› bieżące
14:10 / 09.12.2011

Supersamochód przyszłości 1088 KM!

Supersamochód przyszłości 1088 KM!

Samochody elektryczne kojarzone są głównie z niewielkimi pojazdami miejskimi, których osiągi zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia. Jednak co powiecie na pojazd elektryczny o sportowej sylwetce i mocy 1088 koni mechanicznych?

Ferrari, Lamborghini, Pagani czy Bugatti – to marki najczęściej kojarzone z supersamochodami, których plakaty zapewne zdobiły/zdobią ściany pokoju niejednego fana motoryzacji. Taki samochód ma świetnie wyglądać i jeszcze lepiej jeździć – wszystko inne schodzi na dalszy plan. Ważny jest też ogromny, mocny silnik benzynowy. Niewielka chorwacka firma chce zmienić ten stereotyp: na salonie samochodowym we Frankfurcie zaprezentowała supersamochód z napędem elektrycznym, którego łączna moc wynosi 1088 KM i 3800 Nm momentu obrotowego!

Pojazd nosi nazwę Rimac Concept_One, a niewielki producent z Chorwacji to Rimac Automobili. Trzeba przyznać, że auto prezentuje się bardzo okazale i dojrzale. Za projekt odpowiada Adriano Mudri, który zdecydował się tu na sportową, niską sylwetkę i w miarę przyziemną stylistykę. Pozwala to przypuszczać, że samochód w bardzo zbliżonej formie wejdzie do produkcji. Nie każdy jednak będzie mógł sobie pozwolić na ten wyjątkowy okaz motoryzacji – Rimac Automobili zamierza wyprodukować jedynie 88 jego egzemplarzy.

Jeśli pojazdy elektryczne kojarzą się Wam z niewielkimi pojazdami miejskimi o raczej marnych osiągach, to musicie zweryfikować ten pogląd. Specyfikacja Concept_One jest bowiem tak dobra, że aż trudno w nią uwierzyć. Producent twierdzi, że dzięki 4 silnikom elektrycznym zamontowanym przy każdym z kół samochód osiąga łączną moc 1088 KM i 3800 Nm momentu obrotowego.

Jego masę oszacowano na 1650 kg, dzięki czemu powinien osiągnąć pierwsze 100 km/h już w ciągu 2,8 s. Prędkość maksymalną elektronicznie ograniczono do 305 km/h. Dzięki zastosowaniu modułu akumulatorów o pojemności 92 kWh samochód na jednym ładowaniu ma przejechać aż 600 km, co brzmi wręcz nieprawdopodobnie przy takich parametrach.

Jak Wam się podoba taka wariacja na temat supersamochodu?

smartdriver

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%