› poradnik
01:21 / 31.10.2019

Suplement diety leczy? To mit!

Suplement diety leczy?  To mit!

Suplementy diety są bardzo specyficznymi środkami, które cieszą się w Polsce ogromna popularnością. Wynika to nie tylko z ich powszechnej dostępności, ale również sprytnych zabiegów marketingowych producentów. Choć polskie prawo jednoznacznie zakazuje przypisywania suplementom właściwości leczniczych, to dobrze „uszyta” reklama potrafi dać takie złudzenie i podprogowo zasugerować widzom, że sięgając po dany suplement osiągną efekt leczenia. Warto zatem zapamiętać: żaden suplement diety nie leczy.

Dlaczego nie wolno choćby sugerować leczniczych właściwości suplementom diety?

Głównym powodem jest to, że suplementy diety nie przechodzą rygorystycznych badań i testów, które mogłyby wykazać ich właściwości lecznicze. Droga, jaką musi pokonać producent leku, zanim ten zostanie dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej (i tym samym w Polsce) jest bardzo długa i kosztowna – nierzadko zajmuje to kilka lat. Producenci suplementów nie mogą tyle czekać.\

Zgodnie z prawem suplement jest środkiem spożywczym, przeznaczonym do uzupełniania diety. Nie jest to natomiast produkt leczniczy, nawet jeśli zawiera pełne spektrum witamin, minerałów i innych cennych składników.

Pomimo tego wciąż wiele osób wierzy w leczniczy potencjał suplementów. Nie ma w tym nic dziwnego. Wygląd opakowania, kształt suplementu, skład, reklamy sugerujące, że środek pomoże pozbyć się problemów zdrowotnych – wszystko to działa na wyobraźnię zwłaszcza ludzi szukających szybkiej pomocy, niemających czasu na wizytę u lekarza i rozpoczęcie „normalnej” terapii. Suplementy perfekcyjnie wpisały się w styl życia współczesnego, zagonionego człowieka.

Suplement nie może być alternatywą dla leku!

To bardzo ważna kwestia, która umyka w dyskusji nad suplementami. Przeglądając fora internetowe i sklepy online oferujące tego typu środki można łatwo dojść do wniosku, że suplement spokojnie zastąpi klasyczne leki, będąc przy tym bezpieczniejszym chociażby dla wątroby. Internetowi naciągacze przypisują suplementom niewiarygodne właściwości, sugerują lub wręcz wprost obiecują, że taki środek leczy z różnych chorób i może być stosowany zamiennie z lekiem przepisanym przez lekarza. Nie wolno w to wierzyć!

W przyjmowaniu suplementów diety nie ma niczego złego – lekarze sami często przepisują je pacjentom w celu uzupełnienia niedoborów np. witamin, kwasu foliowego czy tryptofanu. Żaden lekarz nie zgodzi się jednak z teorią, że suplement może być alternatywą dla leku. Przyjmując takie środki nie należy przerywać prowadzonej już terapii farmakologicznej, ponieważ skutki dla zdrowia mogą być opłakane, więcej informacji na EduZdrowie.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%