Świąteczna sztafeta pokoleń
fot. Nadesłane
Pamięć jest rodzajem pomostu między przeszłością a przyszłością, jest także ogromnym zobowiązaniem i przywilejem dla nas, żyjących i funkcjonujących w czasach teraźniejszych. Chociaż obecnie trapią nas inne wyzwania, niejednokrotnie trudne dla młodych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, to jednak czas II wojny światowej oraz okres komunistycznej władzy w Polsce pokazały prawdziwe bohaterstwo naszych rodaków w obliczu zagłady i terroru. Zatem naszym obowiązkiem jest pamiętać o wysiłku weteranów AK, NSZ oraz innych organizacji niepodległościowych.
Losy naszej Ojczyzny w poprzednim stuleciu zostały trwale naznaczone piętnem dwóch wielkich totalitaryzmów. Jesteście Państwo dziećmi pokolenia, któremu przyszło stawić czoła niewyobrażalnej machinie zła systemu komunistycznego i zapłacić olbrzymią cenę za nieugięte pragnienie wolności. W czasach terroru i zniewolenia daliście Państwo wspaniałe dowody poświęcenia, odwagi, a także wielkiej ludzkiej solidarności. Nie pozwoliliście zniszczyć w sobie ducha i nadziei na odzyskanie suwerennej Ojczyzny - podkreślił w liście do kombatantów Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych. Chcemy pielęgnować pamięć o wszystkich, dzięki których odwadze i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnej Ojczyźnie. Cieszę się, że jako Ministerstwo Aktywów Państwowych po raz kolejny mogliśmy włączyć się w akcję świątecznych spotkań z kombatantami, którą wspierają m.in. Fundacja Banku Pekao S.A. oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – dodaje Minister.
Dzisiaj, gdy wielu z kombatantów, żyje niejednokrotnie w bardzo skromnych warunkach, staramy się na co dzień docierać do nich z wszelką pomocą. Okres świąt Bożego Narodzenia jest jednak szczególnym czasem dla nas wszystkich. Mimo to, w trudzie codziennych obowiązków nie zapominamy o dostarczaniu radości naszym bohaterom. Na terenie Warmii i Mazur, dzięki wsparciu żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, do Kombatantów trafiło blisko sto paczek.
Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Nie obawiamy się o swoje życie i możemy cieszyć się świąteczną atmosferą. W czasach wojennych i powojennych życie nie było tak proste. Kombatanci poświęcali swoją młodość w walce o wolną Polskę. Teraz my, w geście szacunku i pomocy chcemy dołożyć swoją cegiełkę do tego, aby ich święta były wyjątkowe. Dlatego Bank Pekao S.A. wraz ze swoją Fundacją oraz wolontariuszami zaangażował się w akcję i pomógł sfinansować oraz zapakować paczki, które zostaną wręczone żołnierzom AK, powstańcom oraz więźniom politycznym – powiedział Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.
Od lat chętnie włączamy się w akcje pomocowe kierowane do bohaterów wojennych. Cieszymy się, że możemy w ten sposób okazać odrobinę troski i wsparcia wielu osobom, ale jeszcze bardziej radują nas wszystkie spotkania, w których możemy brać udział. Słuchanie opowieści o bohaterstwie tych ludzi i poznawanie ich skomplikowanych losów, pomaga nam lepiej poznać i zrozumieć historię, spojrzeć na współczesność z innej perspektywy. Ich losy uczą nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, co nabiera szczególnego znaczenia teraz, w kontekście wojny na Ukrainie. – zaznacza Kinga Szewczyk, Prezes Zarządu Fundacji PGNiG.
Wsparcie otrzymane od Fundacji Pekao S.A. oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza pozwala na dokonanie zakupów zestawów wigilijnych, artykułów spożywczych oraz innych, niezbędnych środków do życia, przeznaczonych na pomoc dla tysiąca weteranów na terenie całej Polski.
Cały projekt jest realizowany dzięki zaangażowaniu organizacji pozarządowych, instytucji państwowych oraz wolontariuszy. Podobnie jak w ogólnopolskiej akcji "Obiady dla Bohaterów podczas epidemii", wspólnie realizujemy projekt skierowany dla środowiska kombatanckiego, okazując w ten sposób wdzięczność pokoleniu dzięki, któremu żyjemy wolnej Polsce. Każdy zestaw jest odpowiednio dostosowany do potrzeb Kombatantów w danych województwach, a specyfikacje zestawów zostały przygotowane przez regionalnych koordynatorów, którzy od rozpoczęcia epidemii COVID-19, realizują działania mające na celu wspierania kombatantów znajdujących się pod naszą opieką. - podkreśla Krzysztof Krzemiński, współorganizator akcji.
#RazemMożemyWięcej - zaangażowanie tak wielu organizacji, instytucji, służb mundurowych i wolontariuszy, pozwala na szybką i sprawną dystrybucję świątecznych paczek, w geście szacunku i atencji dla tych, którzy nie pytając o przyszłe apanaże walczyli o naszą wolność.
Wzruszające momenty bezpośrednich spotkań z Kombatantami, świąteczne kartki i życzenia pisane często rękami dzieci, dostarczają nam wszystkim wspaniałych chwil, które pozwalają docenić wysiłek tamtego pokolenia. Na Warmii i Mazurach w pakowanie paczek zaangażowali się żołnierze Zespołu ds. Kombatantów z 4.Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie- zaznacza Anna Szczepańska, współorganizator akcji.
Ogólnopolski projekt tysiąca paczek dla Kombatantów realizowany jest przez Stowarzyszeniem im. Gen. Bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Stowarzyszenie Odra-Niemen wraz z Fundacją Pokolenie Walecznych, Fundację Nie Zapomnij o Nas oraz Grupą Rekonstrukcyjną „Gryf".