› bieżące
14:18 / 02.05.2013

Światowid zaprasza na film: „Sugarman”

Światowid zaprasza na film: „Sugarman”

fot. Światowid

Rewelacja wielu festiwali oraz zdobywca Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny. Specjalnie na życzenie widzów kina, pełnometrażowy debiut reżyserski Malika Bendjelloula „Sugar Man”- tylko przez tydzień od piątku, 3 maja w kinie „Światowid”.

„Sugar Man” to trzymająca w napięciu, zaskakująca opowieść o wpływie przypadku na ludzkie życie. Przypadek odmienia życie Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Jimiemu Hendrixowi, a o którym... nikt nie słyszał!

W latach 60 został on dostrzeżony przez dwóch producentów muzycznych z Detroit, co umożliwiło mu nagranie albumu. Płyta nie znalazła uznania wśród amerykańskiej publiczności, a pod kontem sprzedanych egzemplarzy okazała się kompletnym fiaskiem. O piosenkarzu wkrótce zapomniano. Krążyły jedynie plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu.

Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. Odniosły tam niewiarygodny sukces i zostały uznane za kultowe. Pobiły rekordy sprzedaży albumów takich sław jak: Elvis Presley czy Bob Dylan. Mieszkający w USA Rodriguez nic nie wiedział o fenomenie swojej popularności i pracował na budowie, żeby zarobić na życie.

Punkt wyjścia dla Bendjelloula stanowiła autentyczna opowieść dwojga fanów, którzy postanowili przeprowadzić swoje prywatne śledztwo, by trafić na ślad swojego, jak sądzili, nieżyjącego idola. Oni przecież nie mieli pojęcia, że znajdą samego Rodrigueza. Jakież było ich zdziwienie, gdy okazało się, że ich idol, żyje i jest pracownikiem budowlanym w Detroit!

Reżyser, Malik Bendjelloul, w wywiadach podkreślał, że spotkania z Rodriguezem zrobiły na nim wielkie wrażenie - On od początku był szczerym, bezkompromisowym artystą, nie zgodził się nawet na zmianę nazwiska wydając albumy, nie chciał żadnego pseudonimu. Dziś nie dopomina się o tantiemy od pół miliona sprzedanych płyt.

Soudtrack do filmu był płytą tygodnia Trójki.

„Sugar Man” stanowi jedyne w swoim rodzaju połączenie klasycznej baśni, muzycznego dokumentu i autotematycznej medytacji. – Wojciech Przylipiak, gazetaprawna.pl

Film „Sugar Man” w kinie „Światowid” od 3 do 9 maja. Cena biletu: 14 i 12 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/. Szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

Zapraszamy!

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%