› zdrowie i uroda
09:23 / 15.11.2012

Światowy Dzień Rzucania Palenia to okazja, by pożegnać się z tym nałogiem - zachęca Sanepid

Światowy Dzień Rzucania Palenia to okazja, by pożegnać się z tym nałogiem - zachęca Sanepid

fot. www.urodelka.pl

Trzeci czwartek listopada 15 listopada 2012 roku obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Rzucania Palenia.  W ramach akcji listopadowej „Rzuć Palenie Razem z Nami”, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu we współpracy ze Szkołą Policealną im. Jadwigi Romanowskiej organizuje punkt edukacyjno-informacyjny połączony z bezpłatnym pomiarem ciśnienia w dniu 15 listopada br, w godz. 9.00-12.00, w holu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu przy ul. Królewieckiej 195. Zapraszamy wszystkich do wzięcia czynnego udziału w tej akcji.

Unia Europejska uczyniła z walki z paleniem tytoniu jeden ze swoich priorytetów w dziedzinie zdrowia publicznego. Choroby tytoniowe są bowiem drugą co do skali przyczyną zgonów na świecie (około 5 milionów zgonów rocznie) oraz główną przyczyną umieralności w Europie. Polska należy do państw o najwyższej umieralności na choroby odtytoniowe, w tym nowotwory złośliwe
 
Palenie tytoniu od lat stanowi główną przyczynę wysokiej umieralności w dorosłej populacji Polski. Szacunki epidemiologiczne pokazują, że w 2000 roku palenie tytoniu było przyczyną około 69 tys. zgonów w Polsce (57 tys. mężczyzn i 12 tys. kobiet). 
 
Do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się aż 9 mln Polaków w wieku 15 i więcej lat. Największy odsetek palaczy w Polsce odnotowuje się w przedziale wiekowym 50-59 lat,  jest to 53% mężczyzn i 37% kobiet. Celem działań w tym dniu jest szerzenie wiedzy i przekonanie społeczeństwa do bezpiecznych i pozytywnych zachowań prozdrowotnych związanych zwłaszcza z życiem bez palenia tytoniu. Edukacja jest podstawą do rzucania palenia tytoniu, zaprzestania palenia w obecności innych osób, zwłaszcza dzieci a także uniknięcia bardzo negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z czynnego i biernego palenia. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu to okazja, by pożegnać się z tym nałogiem.
 
Bez względu na wiek rzucanie palenia zawsze się opłaca! Przeczytaj, bo warto
  • 20 minut po rzuceniu palenia: spada tempo bicia serca, 
  • 8 godzin po rzuceniu palenia: normalizuje się poziom tlenu,
  • 2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia: poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału,
  • 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia: zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu,
  • Rok po rzuceniu palenia: spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.
Pamiętaj! Za żadne pieniądze nie kupisz straconego przez papierosy zdrowia.
 
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%