› bieżące
12:21 / 15.10.2013

Światowy Dzień Żywności z Bankiem Żywności w Elblągu

Światowy Dzień Żywności z Bankiem Żywności w Elblągu

16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności ustanowiony przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie.

Z tej okazji Bank Żywności w Elblągu zachęca wszystkich do zamiany swoich nawyków i zaprzestania marnowania jedzenia. W tym roku Banki Żywności szczególną uwagę kierują na edukacji na temat marnowania mleka i produktów mlecznych.

Obchody ŚDŻ w Elblągu:

Przemarsz „Strajk Żywności” Godz. 11.30 – zbiórka w Parku Kajki Godz. 12.00 – 12.30 – przemarsz na Plac Kazimierza Jagiellończyka

W marszu zapowiedziały udział 2 przedszkola, 4 szkoły podstawowe, Zespół Szkół Gospodarczych, Środowiskowy Hufiec Pracy. Dzieci i młodzież będą przebrane za produkty spożywcze, będą hasła i transparenty.

Godz.12.30 – Plac Kazimierza Jagiellończyka: rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze przebranie i aktywny udział oraz wręczenie nagród.

Godz. 12.00 – 13.00 - Plac Kazimierza Jagiellończyka Poczęstunek pożywnym żurkiem, występ artystyczny.

Według najnowszych badań 39% Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia! Główne powody marnowania to: przegapienie terminu przydatności do spożycia, 52% zbyt duże porcje posiłków, 36% zakup złego jakościowo produktu, 22% niewłaściwe przechowywanie żywności, 20% zbyt duże zakupy 19% brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań 6% brak listy zakupów 2%

Mleko i produkty mleczne są istotnymi elementami diety. Mleko jest bardzo dobrym źródłem wapnia, oraz witamin A, D, E, K, oraz grupy B. Dlaczego więc jogurty i mleko znajdują się na liście 10 najczęściej wyrzucanych przez Polaków produktów (jogurty 5., mleko 8., ser 9. pozycja) [MillwardBrown dla Federacji Polskich Banków Żywności 2013 r.].

Co warto wiedzieć o mleku i produktach mlecznych?

Marnując mleko, marnujemy także wodę. Do wyprodukowania 1 szklanki mleka (250 ml) zużywa się 255 l wody [Science for Water, JRC thematic report, European Commissione, 2012].

Najczęstszym powodem wyrzucania żywności przez konsumentów jest przegapienie terminu przydatności do spożycia. Ten czynnik jest szczególnie istotny w przypadku produktów mlecznych. Dlatego stojąc przy sklepowych półkach z nabiałem warto uświadomić sobie kilka faktów:

Na rynku szeroko dostępne są mleka pasteryzowane i sterylizowane: Mleko pasteryzowane zachowa trwałość przez 1-2 dni gdy jest przechowywane w warunkach chłodniczych i zamknięte. Po otwarciu należy mleko zamknąć o ile umożliwia to opakowanie albo zawinąć lekko róg i spiąć gumką- w przypadku mleka w folii. Mleko sterylizowane (UHT) zachowuje trwałość nawet do roku, należy przestrzegać daty na opakowaniu. Po otwarciu należy ostrożnie przelewać mleko, ograniczamy w ten sposób wymianie z powietrzem i przedłużamy czas jego przechowywania w lodówce. Otwarte sterylizowane mleko można przechowywać w lodówce do 2 dni. Jogurty, kefiry – zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia, nie bój się natomiast wypukłych wieczek – świadczy to o działaniu w produkcie pozytywnych bakterii probiotycznych, istotnych dla Twojego zdrowia. Sery dojrzewające – wbrew pozorom barwa serów nie świadczy o złej czy dobrej jakości. Uwagę należy zwracać na natomiast na wzdęcia serów, które po przekrojeniu charakteryzują się licznymi, poszarpanymi dziurami , zlokalizowanymi głównie w centralnej części sera. Świadczą one o złej jakości mikrobiologicznej produktu.


 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%