› bieżące
10:03 / 19.08.2016

Święto Chleba już za 2 tygodnie! Jakie atrakcje czekają na elblążan?

Święto Chleba już za 2 tygodnie! Jakie atrakcje czekają na elblążan?

Koncerty, targi, pokazy, wyścigi smoczych łodzi, bańki mydlane i ogniste pokazy. Atrakcji będzie bez liku. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oto, co zostało przygotowane na tegoroczne obchody Święto Chleba.
 

Święto Chleba to przede wszystkim jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową. W trakcie tego wydarzenia nie brakuje także imprez towarzyszących, koncertów, pokazów, prezentacji oraz zabaw przeznaczonych dla każdej grupy wiekowej.

W dniu otwarcia Elbląskiego Święta Chleba 2 września zaprezentują się na scenie Szalone Małolaty. Zespół wokalny z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu, stanowi markę znaną w całym kraju. Dzieciaki śpiewają piosenki w żywiołowym duchu, doskonale łącząc muzykę z ruchem i wykorzystaniem elementów teatralnych. Są spontaniczne, zabawne, niezwykle zdolne i naprawdę szalone. Koncertują, biorą udział w akcjach charytatywnych, na swoim koncie mają również płytę z bardzo ciekawymi aranżacjami kolęd, przygotowane przez Bartosza Krzywdę. Szalone Małolaty to również zdobywcy głównych nagród na prestiżowych międzynarodowych festiwalach piosenki i tańca.

3 września będzie zespół Lachersi. Grają tradycyjne melodie lachowskie, czerpie ze źródeł przeszłości zaaranżowane we współczesnej stylistyce folk-pop-rock. Niektóre utwory wykonują gwarą. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, rodowici mieszkańcy ziemi sądeckiej, którzy z potrzeby serca postanowili przypomnieć i wypromować piękną muzykę Lachów Sądeckich, Limanowskich i Szczyrzyckich. Muzykom popularność przyniósł udział w V edycji "Must Be The Music. Tylko Muzyka", podczas którego zachwycili jurorów. Dotarli do finału programu, w którym swój głos oddało na nich ponad 100 tys. telewidzów.

W tegorocznej edycji Elbląskiego Święta Chleba w sobotę 3 września zaprezentuje się również Dziecięcy Zespół Tańca "Słoneczko". Występowali już przed elbląską publicznością, ale także w Krakowie, Tarnowie i Leżajsku. Tarnopolskie „Słoneczko” reprezentowało Ukrainę również na festiwalach w Bułgarii, Rosji, Republice Mołdawii, Francji, Serbii. Zespół jest stałym laureatem obwodowego choreograficznego konkursu "Taneczna wiosna". Prezentuje tańce z różnych regionów Ukrainy.

3 września zaprezentują się Dumitru Harea i zespoł Besarabia. Artyści wykonują muzykę klasyczną, filmową i etniczną. W repertuarze Basarbii znajdują się zarówno żywiołowe tańce – hora, hostropec, jak i nostalgiczne ballady. Fletnia Pana okres swojej popularności w Polsce przeżywała w okresie renesansu. Dzisiaj niezwykle rzadko można usłyszeć ten niecodzienny instrument. Tym bardziej na żywo i to w rękach prawdziwego wirtuoza, jakim bez wątpienia jest mołdawski fletnista i pedagog Dumitru Harea.

Zespół ludowy „Karszewianki” wystąpi 3 września. Członkiniami zespołu są babcie, córki i wnuczki ze wsi Karszewo gm. Młynary. Kierownikiem zespołu jest Pani Maria Kamecka sołtys wsi Karszewo a akompaniuje zespołowi akordeonista Pan Edward Frankowski. Zespół koncertuje na różnych uroczystościach o zasięgu gminnym, regionalnym, ogólnopolskim i zagranicznym. Zespół Karszewianki dwukrotnie koncertował na Międzynarodowych Targach Turystycznych Jantur w Kaliningradzie. Niebawem zespół będzie obchodził 10-lecie istnienia.

Zespól Szuwary z Markus zaprezentuje się w sobotę 3 września. Zespół istnieje i aktywnie prowadzi swą działalność folklorystyczną już od 23 lat, kultywując tradycje ludowe różnych regionów w gminie, powiecie, województwie, kraju, a także zagranicą. W ciągu tych dwudziestu lat jego członkowie uczestniczyli w licznych konkursach, przeglądach, festynach oraz imprezach okolicznościowych. Zajmowali czołowe miejsca i zdobywali liczne wyróżnienia. Ich osiągnięcia przedstawiane były w prasie oraz podawane w przekazach radiowych i telewizyjnych.

W sobotę 3 września w godzinach 11:00-15:00 na bulwarze, odbędą się Targi Przedsiębiorczości Wiejskiej – Festiwal „Miejsca z Duszą”. Targi umożliwią poznanie miejscowości tematycznych, przedsiębiorstw społecznych oraz organizacji pozarządowych z terenu powiatu elbląskiego, braniewskiego, iławskiego oraz ostródzkiego. W trakcie festiwalu „Miejsca z Duszą” będziemy mieli niepowtarzalną okazją, by skosztować lokalnych, ekologicznych produktów, nabyć unikalne wyroby rękodzielnicze, czy aktywnie spędzić czas uczestnicząc w ciekawych warsztatach. To także możliwość poznania niebanalnych ludzi z pasją, którzy dzięki swojej kreatywności i niewyczerpalnym pokładom pozytywnej energii ożywiają lokalne środowiska, sprawiając, iż tętnią życiem i przyciągają do siebie ceniących niepowtarzalność i autentyczność gości oraz klientów.

Już po raz trzeci rzeka Elbląg stanie się areną wodnych zmagań wioślarzy na smoczych łodziach. Wyścigi odbędą się 3 września jako jedna z wielu atrakcji zbliżającego się XI Elbląskiego Święta Chleba. Do udziału zaprasza PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Wyścigi smoczych łodzi to amatorska impreza kierowana do wszystkich chętnych osób, zrzeszonych zarówno w klubach sportowych jak i drużynach utworzonych na czas zawodów (grupy nieformalne, zakłady pracy, organizacje pozarządowe, przedstawiciele instytucji i samorządów itd.). Do wyścigów można zgłosić maksymalnie 20 zawodników: załoga powinna składać się z 16-20 osób dorosłych (minimum 16 wiosłujących) i 1 dobosza. Aby wziąć udział w wyścigach należy do 26 sierpnia 2016 wysłać kartę zgłoszeniową (do pobrania ze strony www.pttk.elblag.com.pl) lub wypełnić bezpośrednio w siedzibie Oddziału przy ul. Krótkiej 5 w Elblągu. Udział w wyścigach jest bezpłatny.

3 września Biblioteka Elbląska przy ul. św. Ducha zaprasza na piknik rodzinny. W ramach pikniku w godz. 9-15 w Sali u św. Ducha odbędzie się drugi w tym roku kiermaszu książek za złotówkę. Na kiermaszu znajdzie się kilka tysięcy książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Na dziedzińcu biblioteki w godz. 10-16 odbędą się turnieje gier planszowych dla dzieci i dorosłych. Również na dziedzińcu od 12 do 14 zapraszamy na narodowe czytanie "Quo vadis?", a po nim do godz. 16 potrwa spotkanie z cyklu "Zielone lato w bibliotece". To cieszący się ogromną popularnością cykl spotkań poświęconych właściwościom ziół oraz ich wykorzystywaniem w kuchni i ziołolecznictwie.

Już po raz drugi w dniach 3-4 września zawita w Elblągu Miasteczko Cyrkowe, w którym na odwiedzających będzie czekało sporo różnorakich atrakcji. Będą więc cyrkowe sztuki i sztuczki, strefa dla najmłodszych, stoisko artystyczne, malowanie buziaków oraz strefa gier wielkoformatowych. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w kręceniu talerzami cyrkowymi, czy układaniu gigantycznej wieży z drewnianych klocków. Na najmłodszych czekać będzie specjalna strefa z zabawkami, a wszyscy chętni będą mieli możliwość pomalowania buzi na wybrany przez siebie cyrkowy wzór. Zagości również Bańkologia. Kraina wielkich baniek mydlanych przestrzeń dla małych i dużych, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na uczestników czekać będą wytwornice, które w niebo wypuszczą tysiące mydlanych baniek.

W dniach 3-4 września Muzeum Archeologiczno-Historyczne, w godzinach 11.00 – 13.00 oraz 15.00 – 17.00, elbląskie Muzeum proponuje zabawę połączoną z nauką. Na dziedzińcu elbląskiego muzeum i w chacie wikińskiej będą prowadzone zajęcia warsztatowe skierowane dla osób indywidualnych - od tych najmłodszych do całych rodzin. Zajęcia będą miały różnorodną tematykę związaną z działalnością Muzeum oraz zbiorami znajdującymi się w pieczy muzealników. Dodatkowo, przy sprzyjającej pogodzie, na zmęczonych uczestników Święta Chleba na muzealnym dziedzińcu czekać będą hamakowe siedziska, ogrodowe pufy oraz zestawy gier plenerowych.

W sobotę i niedzielę 3-4 września, po raz kolejny podczas Elbląskiego Święta Chleba, swój obóz założą średniowieczni wojowie, stacjonować będą przy bulwarze Zygmunta Augusta. Elblążanie będą mieli okazję obejrzeć tam zmagania ciężkozbrojnego rycerstwa średniowiecznego. Odbędą się turnieje rycerskie, pokazy łucznicze, ale także gry plebejskie i tańce. Nie też zabraknie pokazów sokolniczych z udziałem kilkunastu ptaków drapieżnych. Na zakończenie pokazów odbędzie się niezwykły fire show, czyli taniec z ogniami.

Przez okres całego Elbląskiego Święta Chleba dostępny będzie namiot animacji plastycznych, w którym to na najmłodszych uczestników czekać będzie moc atrakcji. Dzieci będą mogły wziąć udział w twórczych zabawach, wykonać dla siebie zabawkę, z papieru, pianki, tektury falistej i innych materiałów plastycznych. Do ich dyspozycji będą również kolorowanki i papierowe składanki.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Przed nami 11. edycja Święta Chleba. „Staraliśmy się uniknąć chińszczyzny”

24.08.2016 komentarzy 1

Aż 220 wystawców pojawi się na Starym Mieście podczas już 11. edycji Święta Chleba. Jak zapewniał prezydent Witold Wróblewski, prócz samego...

To już dziś – startuje XI Elbląskie Święto Chleba

02.09.2016

To druga, oprócz Dni Elbląga, impreza miejska, która przyciąga tysiące osób na Stare Miasto. Już dziś, 2 września, startuje 11. edycja...