Święto Chleba to także średniowieczne klimaty
fot. Marcin Pszczółkowski
Nasz sztandarowa impreza plenerowa to nie tylko stoiska z chlebem, wyrobami zbożowymi czy wędlinami. Święto Chleba nawiązuje swoim klimatem i tradycjami do historii Elbląga – średniowiecznego grodu.
Lokalizacja Święta Chleba nie jest przypadkowa. Uliczki Starego Miasta, budynek Katedry, Brama Targowa. To elementy naszego miasta nawiązujące do tradycji i historii średniowiecznego Elbląga. Także podczas tej imprezy nie zabrakło odtwórców historycznych, prezentacji rzemiosła średniowiecznego, starych technik wyrobu chleba czy również pokazów walk rycerzy.
Mogliśmy zobaczyć rycerzy zakonnych w pełnym uzbrojeniu oraz elbląskich Wikingów, którzy na potrzeby imprezy wcielili się w dawnych Prusów. Na stoiskach zlokalizowanych na zapleczy Katedry można znaleźć rzemieślnicze produkty wyrabiane starymi metodami.Także dawne gry i zabawki – nawet takie z czasów rzymskich. Można własnoręcznie ulepić garnek czy zjeść tradycyjnie wypiekany podpłomyk.
Wszystko to w otoczeniu średniowiecznych straganów i przechadzających się rycerzy upamiętnia fakt, że Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce.