› bieżące
09:12 / 19.09.2014

Święto Dywizji. Zobacz co będzie się działo

Święto Dywizji. Zobacz co będzie się działo

fot. nadesłane

W dniu 19 i 20 września 2014 roku, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka obchodzić będzie 95. rocznicę swego istnienia. Zobacz, jakie atrakcje przygotowało w ten dzień wojsko dla mieszkańców Elbląga.

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, to jeden z trzech Związków Taktycznych, dyslokowana na terenie 4 województw (warmińsko – mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego). Głównym zadaniem dywizji w ramach zadań pokojowych jest m. in. udział w składzie misji pokojowych i stabilizacyjnych. Żołnierze 16 PDZ wykonywali i wykonują zadania mandatowe w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Afganistanie, Syrii, Kosowie, Libanie oraz Sudanie, Czadzie i misji obserwacyjnej w Gruzji.

Nasze jednostki utrzymują wydzielone siły i środki do użycia w sytuacjach kryzysowych na terenie miast i w rejonach naszej odpowiedzialności. Dotyczy to m. in. akcji przeciwpowodziowych, przeciwlodowych w tym ochrona mostów i przepraw oraz kruszenie pokryw lodowych. Nasi saperzy zabezpieczają 5 województw i każdego dnia podejmują „niebezpieczne materiały” z czasów II Wojny Światowej.

Z okazji naszego święta przygotowaliśmy bardzo bogaty program obchodów rocznicy powstania dywizji, które odbędą się 19 i 20 września 2014 roku. Do udziału w uroczystych obchodach rocznicy powstania dywizji chcemy szczególnie gorąco zaprosić mieszkańców Elbląga i regionu, w tym dzieci i młodzież. Zapraszamy także bardzo gorąco kombatantów, rannych, poszkodowanych oraz weteranów działań poza granicami kraju, byłych żołnierzy oraz sympatyków dywizji, skupionych w Elbląskim Stowarzyszeniu Generałów i Oficerów Starszych Wojska Polskiego, Stowarzyszeniu Sympatyków 16 PDZ, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz innych organizacji i stowarzyszeń, skupiających kombatantów, byłych żołnierzy i pracowników wojska. Jeszcze raz serdecznie Państwa zapraszamy.

Szczegółowy program „urodzin” 16 PDZ przedstawia się następująco;

19 WRZEŚNIA 2014 ROKU

16. 00. – Uroczysta Polowa Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, którą odprawi Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Józef GUZDEK – Plac Apelowy 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu – ul. Królewiecka 169;

17. 15. – Przemarsz Pododdziałów z Pocztami Sztandarowymi Jednostek Wojskowych 16 PDZ ulicą Królewiecką do Placu Jagiellończyka;

18. 00. – Uroczysty Apel z okazji 95. Rocznicy Powstania 16 PDZ – Plac Kazimierza Jagiellończyka – na zakończenie uroczystości – defilada pododdziałów, pokaz musztry paradnej oraz występ Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg.

20 WRZEŚNIA 2014 ROKU.

11. 00 – 16. 00. – Festyn dla mieszkańców Elbląga i regionu, a w tym między innymi – prezentacja i promocja miast garnizonowych, w których stacjonują nasze jednostki (prezentacja dorobku kulturalnego – występy zespołów i ośrodków kultury, pokazy sprzętu wojskowego, koncert Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg, pokazy, wojskowa grochówka, zawody, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych atrakcji, rozrywki i dobrej, żołnierskiej zabawy.) Wszystko to na przykoszarowym Placu Ćwiczeń 16 Batalionu Dowodzenia – zbieg ulic Piłsudskiego i Królewieckiej w Elblągu.

W imieniu Dowództwa, żołnierzy i pracowników wojska 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zapraszam Państwa bardzo serdecznie i gorąco do udziału w uroczystych obchodach naszego wspólnego, wojskowego święta.

W związku z planowanymi uroczystymi obchodami Święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, informujemy – szczególnie elbląskich kierowców – o utrudnieniach i ograniczeniach w ruchu drogowym na terenie miasta, w obrębie ulic Królewieckiej oraz Pl. Kazimierza Jagiellończyka. Utrudnienia będą występowały w dniu 19. 09. 2014 roku w godz. 17. 10 – 17. 45. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Rzecznik Prasowy 16 PDZ
mjr Zbigniew Tuszyński

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%

Zdjęcia ilość zdjęć 8