› sport
09:56 / 09.11.2015

Świętujmy niepodległość w biegu!

Świętujmy niepodległość w biegu!

317 osób zapisało się na Bieg Niepodległości w Elblągu. Odbywa się po raz pierwszy, a już stał się jedną z największych imprez biegowych w naszym mieście. Ma też szczytny cel – 5 złotych z każdego wpisowego będzie przeznaczone na zakup protezy nogi dla Tomasza Kłosińskiego, który ucierpiał w wypadku samochodowym.

11 listopada o godz. 11.11 wystartuje bieg główny, w którym wezmą udział indywidualni zawodnicy i 5-osobowe sztafety. Start i meta będą znajdować się na al. Armii Krajowej, dalej trasa będzie wiodła ul. Pocztową, przez plac Słowiański, 1 Maja i 12 Lutego i z powrotem Armii Krajowej, każda z pętli ma 1111 metrów (zawodnicy w sztafetach będą się zmieniać co dwie pętle). O godz. 10.10 odbędą się biegi towarzyszące dzieci młodzieży na dystansie 1111 metrów, a na 10.12 organizatorzy zapraszają do wspólnego marszu pozostałych mieszkańców. Zakończenie zawodów planowane jest na godz. 13.

284 osoby opłaciły start      
- W ubiegłym roku jako stowarzyszenie Elaktywni zorganizowaliśmy z okazji Święta Niepodległości bieg koleżeński, w tym roku impreza będzie już profesjonalnie przygotowana.Do zawodów zgłosiło się 317 osób, z czego 284 już opłaciły wpisowe. Zachęcamy także do udziału w biegach towarzyszących lub do kibicowania, a także do tego by startować i kibicować w barwach narodowych – mówi Łukasz Piśkiewicz, prezes Stowarzyszenia Elaktywni, organizatora Biegu Niepodległości. To pierwszy profesjonalny bieg organizowany w Elblągu z okazji Święta Niepodległości. Czas będzie mierzony elektronicznie, w okolicy mety będzie znajdował się punkt z wodą dla biegaczy. Każdy uczestnik biegu głównego otrzyma również pakiet startowy, w którym znajdą się: chip, numer startowy, napój, batonik i bon na posiłek po zawodach. Szatnie dla zawodników będą się znajdować w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta 91. Tam też będzie można zaparkować samochody. W przypadku złych warunków pogodowych uroczystość wręczenia nagród dla zwycięzców biegu i konkursów odbędzie się w sali gimnastycznej szkoły muzycznej.

Biegniemy dla siebie i Tomka
Każdy, kto 11 listopada wystartuje w zawodach lub będzie dopingował biegaczy, będzie miał jednocześnie okazję, by pomóc Tomkowi Kłosińskiemu, który trzy lata temu został poważnie ranny w wypadku samochodowym, lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Młody organizm jednak się nie poddał i dzisiaj Tomek powoli wraca do normalnego życia. - Systematycznie robię postępy, a przecież jeszcze nie tak dawno nie mogłem mówić. Rehabilitacja przebiega pomyślnie. Do pełni szczęścia brakuje między innymi protezy nogi, którą straciłem w wyniku wypadku – mówi Tomek. Zbiórkę na protezę dla elblążanina prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu. - Potrzebna jest nowoczesna integrująca proteza, która będzie służyć Tomkowi przez długie lata. Kosztuje 38 tysięcy złotych, brakuje nam jeszcze kilkanaście tysięcy, by zebrać potrzebną kwotę. Podczas Biegu Niepodległości nasi wolontariusze będą kwestować z puszkami na ten cel – mówi Gabriela Zimirowska, szefowa Regionalnego Centrum Wolontariatu. Każdy, kto wrzuci datek do puszki, otrzyma w podziękowaniu miniaturkę biało-czerwonej flagi. Lista zawodników w biegu głównym jest już zamknięta. W dniu zawodów będą mogły zapisywać się dzieci i młodzież, którzy chcą wziąć udział w biegach towarzyszących na dystansie 1111 metrów, jakie rozpoczną się o godz. 10.10. Weźmie w nich udział m.in. reprezentacja Stowarzyszenia Lazarus, którego podopiecznym jest Tomasz Kłosiński. - Zapraszamy też inne stowarzyszenia do udziału – apelują Elaktywni.

Nagrody i konkursy
Organizatorzy przewidzieli finansowe nagrody dla najlepszych zawodników biegu głównego w kategorii open i poszczególnych kategoriach wiekowych: od 50 do 300 zł w zależności od miejsca, a także specjalne statuetki. Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku ufundował puchar dla najstarszego zawodnika biegu głównego. - W uroczystości dekoracji zwycięzców biegu weźmie udział Robert Karaś, czołowy polski triathlonista, mistrz świata wśród strażaków na dystansie ironman. - Prowadzimy również rozmowy, by udział w dekoracji wziął brat Robert Sebastian Karaś, jeden z bardziej znanych pływaków długodystansowych świata, który w tym roku przepłynął wpław kanał La Manche – dodają Elaktywni. Uczestnicy wszystkich biegów będą mieli okazję wygrać nagrody rzeczowe w konkursach, jakie odbywać się będą w okolicy biura zawodów (będzie czynne od godz. 8.30), zlokalizowanego przy starcie. Organizatorzy nagrodzą osoby najciekawiej przebrane w barwy narodowe, a także autorów najciekawszych haseł promujących elbląski Bieg Niepodległości. Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie pomoc finansowa i organizacyjna Urzędu Miejskiego oraz sponsorów. W organizację zawodów zaangażowani są także: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Honorowy patronat nad Biegiem Niepodległości objął prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Sponsorzy Biegu Niepodległości
Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy, Centrum Spotkań Europejskich Światowid, Dom Brokerski Negocjator, Elbląskie Centrum Mięsne ELHURT, Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Fabryka Słodyczy Wolność, Giełda Elbląska, Grupa Wodna Elbląg, Hotel Kahlberg w Krynicy Morskiej, Hotel Młyn AQUA SPA w Elblągu, Hurtownia Artykułów Gospodarstwa Domowego EL-HURT w Elblągu dystrybutor marki KOKO, Kantor wymiany walut SILVANT w Elblągu, Pollena Rzeszów właściciel marki EVA, Powszechna Spółdzienia Spożywców SPOŁEM w Elblągu, Firma Gastronomiczna Poliszynel, Zakład Produkcji Leków ZIAJA w Gdańsku, Zakład Usług Budowlnych MYTYCH, Zakład Usługowy INSTALEX.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%