› bieżące
15:00 / 16.06.2012

Sygnalizacja na Ogólnej w fazie testów. Wniosków brak

Sygnalizacja na Ogólnej w fazie testów. Wniosków brak

fot. Rafał Kadłubowski

Już ponad sześć miesięcy miejscy urzędnicy analizują bezpieczeństwo na skrzyżowaniu ul. Ogólnej z ulicami: Fromborską, Legionów, Broniewskiego i Konopnickiej oraz skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej z Grottgera. Testowo od stycznia wprowadzono na nich zmianę w pracy sygnalizacji świetlnej, polegające na przełączeniu jej w tryb pracy awaryjnej. Sygnalizacja jest wyłączana codziennie w dni powszednie po godz. 18:00 i całodobowo w dni wolne.

Magistrat zdecydował się wprowadzić taką zmianę po napływających, od zmotoryzowanych elblążan uwagach. Kierowcy narzekali, że wieczorami oraz w weekendy, gdy ruch jest tu niewielki, są zmuszeni stać na czerwonym świetle „przepuszczając powietrze”.

14 stycznia, na próbę wprowadzono zmiany godzin funkcjonowania sygnalizacji. W dni powszednie tygodnia po godzinie 18 oraz w dni wolne przez cały dzień, przełączana jest ona z normalnego trybu na tryb awaryjny (żółty sygnał pulsujący).

Okres próbny, podczas którego trwała analiza bezpieczeństwa na skrzyżowaniach trwał cztery miesiące, od 14 stycznia do 14 kwietnia. Po tym czasie, na przełomie kwietnia i maja, po zebraniu informacji o ilości zdarzeń drogowych oraz opinii mieszkańców, zapaść miała decyzja o zachowaniu nowego układu lub powrocie do pierwotnego.

Urzędnicy z Departamentu Zarządu Dróg zdecydowali się jednak przedłużyć czas obserwacji wyżej wymienionych skrzyżowań.
- Ma to związek z wieloma czynnikami – tłumaczą. - Departament Zarządu Dróg potrzebuje więcej danych statystycznych na temat zdarzeń drogowych, aby podjąć decyzje w tej sprawie.

Dotychczas, w badanym okresie doszło do kilku niegroźnych kolizji na skrzyżowaniach ulicy Ogólnej. Czy będzie to miało wpływ na przywrócenie normalnego funkcjonowania sygnalizacji na ul. Ogólnej i Grunwaldzkiej? O tym przekonamy się w kolejnych tygodniach.

A jakie zdanie na ten temat mają czytelnicy elblag.net? Czy obecne rozwiązanie jest dobre i należy je zachować? A może lepiej wrócić do pierwotnego układu?

8
1
oceń tekst 9 głosów 89%

Zdjęcia ilość zdjęć 3