› rozrywka
11:18 / 31.12.2012

Sylwester z dziećmi? Kilka propozycji gier i zabaw dla najmłodszych

Sylwester z dziećmi? Kilka propozycji gier i zabaw dla najmłodszych

Planując Sylwestrową zabawę w domu z przyjaciółmi, zastanawiamy się co zrobić z dziećmi, aby się nie nudziły. Jak zorganizować ten wyjątkowy wieczór, aby pozostawił w nich miłe wspomnienia i uśmiech na twarzy. Jeśli dziecięcy gwar nie będzie dla Was problemem, warto zaprosić znajomych ze swoimi dziećmi. Zabawa w szerszym gronie będzie fajniejsza:) Dobrym pomysłem będzie udekorowanie domu, mieszkania np. balonami, girlandami - dzieci będą tym zachwycone. Aby sylwestrowa zabawa zarówno dla dorosłych jak i dzieci nie była nudna trzeba koniecznie przemyśleć, czym je zająć, by obie grupy imprezowiczów były zadowolone.

Najciekawsze dla dzieci są zabawy, w których mogą naśladować świat dorosłych. Rywalizować ze sobą mogą dwie lub trzy grupy dzieci. Wtedy wszyscy przeżywają większe emocje. Żeby uniknąć nieporozumień, dzieci dzielimy na grupy losowo. Jeśli liczba maluchów jest nie do pary, mniejszej drużynie przyznajemy z góry dodatkowe punkty. Niesfornych zawodników można „ukarać" punktami karnymi. Pamiętaj – zwycięzcy muszą otrzymać nagrodę!  Możesz też organizować konkursy, w których podział na drużyny nie jest wymagany.
 
Skrzynia skarbów
Wcześniej trzeba przygotować paczuszki z maleńkimi prezentami dla dzieci. Wystarczą drobiazgi, byle ładnie zapakowane. Wnieś do pokoju skrzynię ze "skarbami", którą wcześniej przygotuj z kartonu. Każde dziecko losuje prezent, kiedy coś zaprezentuje: zaśpiewa piosenkę, powie wierszyk, zrobi straszną minę lub fikołka, otrzymuje wybrany prezent.
 
Pociąg
W tej zabawie każde z dzieci na otrzymanej kartce papieru rysuje jeden wagonik pociągu, gospodarz domu rysuje lokomotywę. Po zakończeniu rysowania połącz rysunki i przyklej na ścianie. 
W ten sam sposób dzieci mogą też stworzyć ogromną stonogę.
 
Wyścig gazet
W tej grze wszystkie dzieci stają w rzędzie naprzeciwko ściany i dostają po dwa kawałki gazety, na których mogą stanąć, jedna noga na każdym. Na hasło „Start!" zawodnicy zaczynają poruszać się w kierunku ściany. Jeśli ktoś jakąś częścią ciała dotknie podłogi, musi zaczynać od początku.
 
Kolorowe kąty
Przed rozpoczęciem zabawy powieś w każdym kącie pokoju balony w innym kolorze, każdy kąt to inny kolor. W czasie zabawy gra muzyka a dzieci chodzą po pokoju w jej rytm. Gdy muzyka przestaje grać, wołasz np. „czerwony" i wszystkie dzieci muszą pobiec do odpowiedniego miejsca.
 
Zgadywanka – jaki to tytuł?
Dzieci dzielimy na dwie drużyny. Każde z nich wymyśla kolejno znany tytuł filmu, bajki czy książki, który zdradza tylko jednemu zawodnikowi drużyny przeciwnej. Jego zadaniem będzie tak pokazać ów tytuł na migi, żeby odgadła go jego własna drużyna.
 
Wykonaj polecenie balonika
Przygotuj wcześniej małe baloniki (3 x więcej niż liczba uczestników zabawy), do każdego włóż małą karteczkę z nazwą przedmiotu, zwierzątka lub zawodu (dla mniejszych dzieci mogą być proste rysunki) i nadmuchaj je. 
Podczas zabawy każde dziecko kolejno losuje jeden balonik, rozdeptuje je z hukiem, czyta hasło i pokazuje je na migi. Pozostałe dzieci muszą odgadnąć hasło. Dziecko, które zrobi to pierwsze dostaje drobną nagrodę np. cukierek.
 
Kogo brakuje? 
Wypraszamy ochotnika za drzwi, z pozostałych w pokoju jedno dziecko chowa sie za parawanem z koca, kanapą, zasłonką itp. Wołamy wyproszonego, który musi szybko zorientowac sie, kogo brakuje.
 
Karmienie
Dzieci dobierz w pary. Zabawa polega na tym, że jedno dziecko karmi drugie kisielem lub lodami ale oboje mają zasłonięte oczy. Najwięcej śmiechu jest po zdjęciu opasek z oczu. 
Pamiętaj aby zabezpieczyć ubrania dzieci.
 
Farma dla zwierząt
Każdemu dziecku przydzielamy rolę jakiegoś zwierzątka: krowy, konika, kurczaczka, kotka. Potem opowiadamy historyjkę o życiu na farmie. Kiedy padnie nazwa danego zwierzęcia, dziecko, które dostało jego rolę, naśladuje odgłosy wydawane przez to stworzenie. Im częściej pojawiają się znajome nazwy tym lepsza zabawa.
 
Taniec z balonikami
W czasie zabawy gra muzyka a dzieci dobrane parami tańczą trzymajac miedzy soba nadmuchany balonik. Mogą trzymać balon między głowami lub brzuszkami (młodsze dzieci). Wygrywa para która tańczy najdłużej. Aby utrudnić nieco zabawę możesz dobrać dość szybka muzykę.
 
Mała koszykówka
Przygotuj dość duży kosz (np. kosz na brudną bieliznę) i 5 kolorowych piłek. Podczas zabawy każde z dzieci stara się wszystkie piłki wrzucić do kosza.
 
Smaki
Na tacy przygotuj malutkie kawałeczki różnych produktów spożywczych (warzywa, owoce, ser, herbatniki, czekolada itp.) i przykryj wszystko ściereczką, aby nie było nic widać. Dzieci kolejno podchodzą, zakrywają oczy i dostają jeden kęs do spróbowania. Uczestnicy zabawy muszą zgadnąć, co jedzą.
 
Autoportrety
Przygotuj duże arkusze papieru pakunkowego, na których obrysujesz mazakiem każdego uczestnika zabawy, dzieci mogą się też obrysowywać nawzajem. Zadaniem dzieci będzie dokończenie własnych konturów, przez domalowanie szczegółów.
 
Wspólna bajka
Jest to dobra zabawa kiedy dzieci są już zmęczone innymi konkursami. Siadamy w kręgu i zaczynamy opowieść, np. „pewnego dnia mała pszczółka...". Dziecko, które siedzi obok, snuje opowieść dalej. Kolejne dzieci kontynuują bajkę. Z takiej mieszaniny pomysłów wychodzą często niezwykle ciekawe historyjki.
 
Układanie obrazków z prostych kształtów
Z kolorowego papieru powycinaj różne proste kształty o różnej wielkości, np. kwadraty, koła, trójkąty. Zadaniem dzieci jest ułożenie z tych elementów obrazków np. domku. Dodatkowo możesz dać dzieciom jeszcze takie dodatki jak kawałki tkanin, watę na chmurki, sznurki, tasiemki. Potrzebny będzie jeszcze oczywiście klej i arkusze z kartonu na których dzieci będą tworzyć swoje kompozycje. Na zakończenie zabawy możesz urządzić piękna wystawę prac.
 
Dorysowanka
Do tej zabawy potrzebne będą kartki z bloku i flamastry. Pierwszy uczestnik zabawy rysuje głowę dowolnej postaci u góry kartki i zgina ją tak, aby kolejny uczestnik nie widział tego rysunku. Pod zagięciem kolejne dziecko rysuje dalszy fragment i też zgina kartkę. I tak po kolei, aż ostatni uczestnik skończy rysunek. W ten sposób powstają bardzo śmieszne postaci np. chłopiec ma tułów bociana, nogi żyrafy i do tego buty na obcasach.
 
Obrazki z bibułki
Na kartkach z bloku technicznego narysuj kontury jakiś przedmiotów, mogą to być zwierzątka, kwiatki lub zabawki. Podczas zabawy dzieci robią z kolorowej bibułki dużo małych kuleczek i tymi kuleczkami wyklejają rysunek wewnątrz. Dobrze jest przygotować sporo kuleczek już przed przyjęciem ponieważ jest to dość czasochłonne zajęcie a małe dzieci mogą sobie z tym dobrze nie radzić.
 
Ponieważ do godziny 24.00 jest dużo czasu, można zaopatrzyć się w kilka różnych gier. Dzięki temu maluchy nie poczują się znudzone. 
 
A może dzieci lubią śpiewać? Wówczas maluchy ucieszą się z karaoke. W Internecie istnieje mnóstwo darmowych programów do pobrania. Warto więc jeszcze coś ciekawego wymyślić, by dzieci i dorośli dobrze się dziś bawili.
 
Literatura: 
"Przyjęcia dla dzieci" red. Krystyna Niecikowska-Jastrzębska, Warszawski Dom Wydawniczy
"W co sie bawić" opr. Taciej Mutak, AW Morex
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%