› bieżące
06:13 / 09.06.2014

Syndyk szuka inwestora. Miasto bezradne

Syndyk szuka inwestora. Miasto bezradne

fot. elblag.net

Duńskie Sjaelso, ogłaszając upadłość, nie tylko pogrzebało szanse na budowę pierwszej w Elblągu galerii handlowej Porto 55, ale również przekreśliło szanse na modernizację tego fragmentu miasta. Majątek przejął syndyk masy upadłościowej a Ratusz teraz niewiele może zrobić.

Miasto zrobiło to, co zrobić musiało. Doprowadziło ul. Nowowiejską oraz parking przy sklepie Biedronka do stanu używalności. Nawierzchnie ulicy i parkingu zostały bowiem zniszczone podczas przygotowań do budowy Porto 55. Wówczas nikt się tym specjalnie nie przejmował, ponieważ liczono na powstanie galerii i remont okolicznych ciągów komunikacyjnych ze środków duńskiego developera.

Po ogłoszeniu upadłości pojawił się problem, ponieważ Sjaelso nie tylko porzuciło działkę w centrum miasta, ale również zniszczyło nawierzchnię ul. Nowowiejskiej i okolicznych uliczek osiedlowych. Miasto podjęło decyzję, że niezbędne remonty zostaną wykonane ze środków własnych, a rachunkami zostanie obciążona duńska firma. Jednak odzyskiwanie należności od upadłego developera do najłatwiejszych zadań nie należy.

Zwłaszcza, że obecnie majątkiem Sjaelso zarządza syndyk masy upadłościowej.

- Sjaelso, dwie faktury na kwotę w sumie 777 222,84 zł zapłaciło. Nie potrzebne były wówczas żadne windykacje, ani dodatkowe działania. Nie zapłacono kolejnych faktur, bo spółka upadła. Winni miastu są dokładnie 1 682 777, 16 zł brutto. Będziemy się uważnie przyglądać działaniom syndyka masy upadłościowej w celu odzyskania miejskich pieniędzy. Jak się okazuje chce on sprzedać całą działkę wraz z projektem. Niestety nie wiadomo czy są zainteresowani tym inwestorzy – informuje prezydent Jerzy Wilk i dodaje, że w tej chwili w tych okolicach trwa naprawa nawierzchni przy ul. Nowowiejskiej, ul. Pilgrima, a także parkingu przy sklepie Biedronka.

8
2
oceń tekst 10 głosów 80%

Powiązane artykuły

Remont ul. Pilgrima jest konieczny. Jednak nie w tym roku?

07.06.2014 komentarzy 3

Czy miasto planuje remonty małych uliczek? Wiele jest zapomnianych i od lat nie modernizowanych. Jedną z takich jest ul. Pilgrima, o czym informowano prezydenta na...

Miasto nie przejmie działki po Porto 55. Nie ma na to środków

13.06.2014 komentarzy 5

Działkę należącą do duńskiego developera Sjaelso, gdzie miała być budowana Galeria Porto 55, bezskutecznie próbuje sprzedać syndyk masy upadłościowej...