› biznes
22:54 / 28.12.2016

Systemy ERP w przemyśle produkcyjnym - dowiedz się, jak mogą pomóc w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Systemy ERP w przemyśle produkcyjnym - dowiedz się, jak mogą pomóc w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Komputeryzacja zrewolucjonizowała praktycznie wszystkie sfery naszego życia. W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie bez niej rynku usług finansowych, transportowych czy nawet rozrywkowych.

Czym jest system ERP?

Skrót ERP pochodzi od angielskiego enterprise resource planning, co oznacza zarządzanie zasobami w przedsiębiorstwie. Pod pojęciem zasobów rozumiemy tu nie tylko zasoby materialne, jak maszyny czy surowce, ale również zasoby ludzkie. Systemy ERP są niezwykle zróżnicowane. Wykorzystywane przez nie narzędzia różnią się w zależności od branż, w jakich je wykorzystujemy czy skali działalności firmy. Bezpośrednimi przodkami wszystkich systemów ERP są systemy MRP II (Manufacturing Resource Planning), które zostały zaprojektowane z myślą o bardziej efektywnym zarządzaniem magazynami i fabrykami. Obecnie MRP II jest zazwyczaj jednym z modułów systemów ERP.

Współczesne systemy ERP mają budowę modułową. Oznacza to, że korzystają ze wspólnej bazy danych, której za pośrednictwem różnych interfejsów używają różne działy firmy. W produkcji najbardziej przydatny jest właśnie moduł MRP II, podczas gdy np. dział obsługi klienta będzie potrzebował raczej modułu CRM (Customer Relationship Managment).

ERP a proces produkcji

System ERP i moduł MRP II znacznie usprawnia zarządzanie procesem produkcyjnym i umożliwia zwiększanie jego skali. Pozwala na bieżąco gromadzić i przetwarzać informacje na temat zapotrzebowania surowcowego czy osobowego, dzięki czemu kierownictwo może szybko zareagować, przenosząc część zasobów tam, gdzie są one potrzebne. Przykład: jeśli w danej sekcji fabryki pracuje trzech mechaników, a w innej wskutek choroby lub wypadku jest tylko jeden lub nie ma żadnego, wówczas jednego z mechaników możemy oddelegować do pracy w innym miejscu. Na tej samej zasadzie zarządza się zasobami – jeśli zapas danego surowca w magazynie kończy się, wówczas MRP II informuje nas o tym tak, abyśmy mogli szybko brakujący surowiec zamówić. Tego typu sytuacji jest mnóstwo, zarówno w małych, jak i w dużych zakładach produkcyjnych. Im większa skala działalności, tym bardziej systemy ERP okazują się przydatne.

Zadania MRP II w procesie produkcji

Należy zaznaczyć, że obecność rzymskiej dwójki przy symbolu MRP nie jest przypadkowa – chodzi o MRP drugiej generacji, którego zadania znacznie wykraczają poza przesuwanie zasobów z miejsca na miejsce. Oprócz oczywistych funkcji, takich jak ewidencja magazynowa czy planowanie zdolności produkcyjnych, narzędzie to jest również pomocne w planowaniu biznesowym, bilansowaniu sprzedaży i produkcji, wspomaganiu zarządzania strukturami materiałowymi i wielu innych dziedzinach. Systemy ERP tak naprawdę wykonują pracę, do której kiedyś trzeba było zatrudnić dziesiątki, jeśli nie setki osób.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%