› bieżące
13:34 / 12.12.2012

Szanse turystyczne i transportowe Zalewu Wiślanego

Szanse turystyczne i transportowe Zalewu Wiślanego

fot. Konrad Kosacz

13 grudnia w Elblągu – w Ratuszu Staromiejskim - odbędzie się konferencja zatytułowana „MDW E 70. Szanse turystyczne i transportowe” połączona z otwarciem wystawy pokazującej Międzynarodową Drogę Wodną E 70 (MDW E 70).

– MDW E 70 – to jeden z dziewięciu głównych szlaków śródlądowych w Europie, łączący porty Morza Północnego (Rotterdam i Antwerpia) z Berlinem i portami Bałtyku (Gdańsk, Kaliningrad i Kłajpeda). Dla Elbląga rozwój tej drogi wodnej ma znaczenie strategiczne. Połączy go z całą Europą i portami rosyjskimi. Elbląg może stać się pierwszym portem na budowanym szlaku transportowym z Chin, przez rosyjskie porty nadbałtyckie do Unii Europejskiej. Wreszcie Zalew Wiślany to ogromny potencjał turystyczny. Musimy to pokazywać, by zdobywać sojuszników w trudnym dziele wykorzystywania tych walorów – mówi Jerzy Wcisła, dyr. Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego woj. warmińsko-mazurskiego w Elblągu.

Udział w konferencji zapowiedział przedstawiciel ministerstwa transportu, gospodarki i budownictwa morskiego Przemysław Daca.

Prelegenci przedstawią znaczenie środowiska wodniackiego w dziejach Elbląga, działania na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej transportowej i turystycznej oraz działania na rzecz ożywienia Zalewu Wiślanego.

Na zakończenie uczestnicy obejrzą film-relację z drugiego etapu rejsu Berlin-Kłajpeda, zorganizowanego przez elbląskich motorowodniaków.

Organizatorem Konferencji jest elbląskie Biuro Regionalne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To już trzecia konferencja o Zalewie Wiślanym. Pierwsza poświęcona była współpracy z Rosjanami na jednym akwenie podzielonym granicą. Przedmiotem kolejnej była współpraca portów w Gdańsku, Kaliningradzie i w Elblągu. Na jutrzejszej Zalew Będzie postrzegany jako część Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70.

Materiały z tych trzech konferencji zostaną wydane w formie publikacji książkowej.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%