› bieżące
11:34 / 24.04.2024

Szczepionki chronią pokolenia! Trwa Europejski Tydzień Szczepień

Szczepionki chronią pokolenia! Trwa Europejski Tydzień Szczepień

fot. Nadesłane.

W dniach 21 – 27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.

Szczepienia ochronne, obok antybiotyków, uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Dzięki nim opanowano wiele groźnych chorób zakaźnych, które wcześniej, dzięki wysokiej śmiertelności, dziesiątkowały ludzkość. Szczepienia są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi.

Są również znacznie tańsze niż leczenie powikłań po przebytych chorobach, a szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Szczepionki, podobnie jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne, są filarem dobrego zdrowia.

O szczepieniach powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze, w zależności od uprawianego zawodu czy stylu życia. Szczepienia zapobiegają chorobom sezonowym Przed okresem wzmożonych infekcji wirusowych warto zaszczepić się np. przeciw grypie sezonowej. Im większa ilość osób zaszczepionych w danej populacji, tym mniejsza liczba zachorowań.

- Na Warmii i Mazurach w pierwszym kwartale br. przeciw grypie zaszczepiło się 121 osób, w tym czasie odnotowano 8 706 zachorowań na grypę. W analogicznym okresie ubiegłego roku zaszczepiło się zdecydowanie mniej osób – tylko 61, a liczba zachorowań była znacząco wyższa – 10 501 – wyjaśnia Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

 

Szczepienie przeciw HPV uchroni Twoje dziecko przed rakiem

Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, pneumokokom, COVID-19, półpaścowi czy wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, które mogą prowadzić do rozwoju stanów przednowotworowych i nowotworów takich jak: rak szyjki macicy, rak pochwy, rak odbytu, rak prącia czy brodawek narządów płciowych.

- Zainteresowanie szczepieniami nastolatków w naszym regionie stale rośnie. Do tej pory zaszczepiono 11 244 osoby, z tego 6 757 dziewcząt i 4 487 chłopców – podaje Magdalena Mil.
 

Masz wątpliwości? Porozmawiaj z ekspertem

24 kwietnia (w środę) w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień w sali obsługi klientów Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie odbędzie się spotkanie ze specjalistą medycyny rodzinnej.

W trakcie dyżuru w godzinach od 11.00 do 12.45 zaproszony ekspert odpowie na wszystkie pytania dotyczące kalendarza szczepień, odporności poszczepiennej, a także zasadności szczepień.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%