› bieżące
08:25 / 06.05.2019

Szczoteczki do czyszczenia zębów i higieny jamy ustnej

Szczoteczki do czyszczenia zębów i higieny jamy ustnej

Od najmłodszych lat, uczeni jesteśmy dbałości o higienę swojego ciała, mycia włosów, a także prawidłowego czyszczenia zębów. Obmywanie całego ciała ma na celu pozbycie się kurzu, najłatwiej gromadzącego się w zakamarkach skóry i włosach, jak również usunięcie martwego złuszczonego naskórka, potu, a także innych, często chemicznych zanieczyszczeń. O ile dokładne umycie się ciepłą wodą, mydłem i wytarcie do sucha ręcznikiem odświeża ciało oraz powoduje duży komfort psychiczny i fizyczny, o tyle szczotkowanie zębów to już bardziej złożona sprawa.

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej to bardzo ważna czynność nie tylko z racji posiadania świeżego oddechu i zdrowych zębów, ale również zapobiegania wielu chorobom, powstającym w wyniku pojawienia się ognisk zapalnych w jej obrębie. Najczęstszą przyczyną chorób zębów, czyli próchnicy jest tworzenie się twardej płytki nazębnej, powstającej w wyniku niedokładnego czyszczenia zębów, lub też używania nieodpowiedniej szczoteczki do zębów. Zwykłe szczoteczki, nawet te najlepszych firm, nie zawsze dobrze odegrają swoją rolę – często nie usuwają zanieczyszczeń z wąskich szczelin między zębowych, a także z najdalej wysuniętych i poniekąd schowanych krańców zębów, co powoduje narastanie płytki nazębnej i gromadzenie się pod nią bakterii niszczących szkliwo i wnikających w głąb uszkodzonego zęba. Bakterie chorobotwórcze mogą spowodować wiele groźnych dla zdrowia chorób, między innymi zapalenie mięśnia sercowego.

Nowoczesna szczoteczka do mycia zębów

Gdy w 1939 roku w Szwajcarii zaprezentowano pierwsze szczoteczki soniczne nikt nie wierzył, że pod koniec dwudziestego wieku stanie się ona przebojem w zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej. Pierwotnie była ona konstruowana dla osób niepełnosprawnych i mających kłopoty z uzębieniem, a konkretnie z nieprawidłowym zgryzem. Sama konstrukcja oraz działanie szczoteczki znacznie polepszyły komfort szczotkowania zębów, a także spowodowały dużo większą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej.Szczoteczka soniczna składa się z rękojeści oraz główki z włosiem. Za pomocą prądu elektrycznego zostają wytworzone fale dźwiękowe wywołujące drgania, które przenoszone są na główkę produktu. W rękojeści znajduje się mechanizm wytwarzający drgania, a na jej powierzchni umieszczony jest panel sterowniczy z przyciskami włączającymi różne funkcje szczoteczki. Dzięki wysokiej częstotliwości drgań, włosie bardzo skutecznie usuwa nagromadzoną płytkę, a także wymiata drobinki pozostawionego pożywienia, nie dopuszczając do rozwoju bakterii. Nowoczesne szczoteczki soniczne pracują pod kontrolą płytki sterowniczej, która kieruje pracą umieszczonego w produkcie akumulatora, zegara, a także niewielkiego silniczka. Specjalna konstrukcja zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza układu sterowniczego, co czyni szczoteczkę wodoodporną.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%