› zdrowie i uroda
11:54 / 08.03.2016

Szczyt zachorowań na grypę. Zmarło już 65 osób

Szczyt zachorowań na grypę. Zmarło już 65 osób

Obecnie znajdujemy się w okresie szczytu zachorowań na grypę - ocenia Główny Inspektor Sanitarny. Ponadto w ostatnim półroczu, w całym kraju, odnotowano śmierć 65 osób, u których stwierdzono grypę.

Praktycznie każdego roku, od początku stycznia zwiększa się zapadalność na grypę, która zwykle utrzymuje się do końca marca. Ostatnie dane pokazują, że w naszym województwie cały czas utrzymuje się wzrost liczby zachorowalności. Najwięcej chorych jest w grupie wiekowej między 15, a 64 rokiem życia (zapadalność 252 a 100 tys. osób) oraz między 5 a 14 rokiem życia (zapadalność 234 na 100 tys. osób). Co ciekawe, najmniej zachorowań jest w grupie osób w wieku 65 lat i więcej (35 na 100 tys. osób). Oczywiście są to tylko dane potwierdzone przez lekarzy.

- Większość z nich (chorych), może być leczona przez lekarzy rodzinnych i chorować, przebywając w domu – informuje Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.

Jednak GIS przestrzega, aby nie lekceważyć grypy, ponieważ dla osób przewlekle chorych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W grupie wysokiego ryzyka są osoby z chorobami serca, płuc, cukrzycą, seniorzy, a także kobiety w ciąży i małe dzieci.

Specjaliści radzą, aby przestrzegać zasad, które zwiększą nasze szanse na uniknięcie zachorowania. Przede wszystkim należy dbać o higienę. Bardzo ważne jest częste mycie rąk, jeżeli dotykamy poręczy, klamek i podobnych rzeczy. Trzeba mieć świadomość, że chwilę wcześniej mogła być tam osoba zainfekowana.

- Unikajmy niepotrzebnych skupisk ludzkich jeśli to możliwe bo w miejscach publicznych jesteśmy bardziej narażeni – rekomenduje Posobkiewicz. - Natomiast, jeżeli jesteśmy chorzy i przebywamy w domu, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń.

Od początku sezonu grypowego (od 1 września 2015 r. do końca lutego), zanotowano ok. 2,4 mln (2 396 567) zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. W ostatnim czasie, tylko w naszym województwie było to 7375 zdiagnozowanych przypadków.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%