› bieżące
14:13 / 03.10.2019

Szkło w aranżacji przestrzeni mieszkalnej

Szkło w aranżacji przestrzeni mieszkalnej

Szkło jest materiałem, który coraz śmielej wkracza do aranżacji domów i mieszkań. Wykonuje się z niego ścianki działowe, podłogi, schody, balustrady, pokrycia dachowe, a także zabudowę tarasów i ogrodów zimowych. Dlaczego warto stosować szkło w swoim domu i co jest ważne przy jego doborze? Producenci dbają o to, by oferowane szkło spełniało wymogi bezpieczeństwa, a dodatkowo ułatwiało codzienne życie. Na rynku dostępne jest między innymi szkło samoczyszczące, akustyczne i grzewcze.

Zalety szkła stosowanego w przestrzeniach
mieszkalnych

Światło dzienne jest niezbędne do życia, a jego duża ilość poprawia samopoczucie i sprzyja koncentracji. Aby stworzyć dla siebie i swojej rodziny miejsce pełne pozytywnej energii, warto zadbać o duże przeszklenia okienne i drzwiowe. Więcej światła można zyskać także dzięki świetlikom czy szklanym przepierzeniom. Zamiast dzielić dom na małe pokoiki, można na przykład stworzyć ścianki ze szkła, które w razie potrzeby będą zasłaniane kotarami. W przypadku nowoczesnych materiałów dostarczanych przez renomowanych producentów, takich jak np. Saint-Gobain Building Glass, zaletą jest nie tylko doskonała przezierność szkła, ale także wytrzymałość i zdolność odbijania promieniowania słonecznego. Szkło sprawdza się w mieszkaniach, gdyż jest łatwe do utrzymania w czystości – powierzchnię wystarczy przetrzeć szmatką z mikrofibry, by zachwycała połyskiem. Materiał jest także odporny na działanie wody czy substancji chemicznych. To dlatego szklane panele są chętnie stosowane w kuchniach i łazienkach.

Najciekawsze aranżacje z wykorzystaniem szkła

Szkło nie musi pełnić wyłącznie funkcji użytkowej – często stosuje się je także w celach dekoracyjnych. Warto wyróżnić przede wszystkim szkło lakierowane, które może występować w wielu kolorach. Nadaje się ono do wykonania paneli ściennych, drzwi przesuwnych, frontów szafek i innych elementów mebli. Równie ciekawe jest szkło laminowane, w którym zastosowano kolorową folię PVB. Jest ono bezpieczne, przezierne, a jednocześnie stanowi barwny akcent w wystroju mieszkania. Można z niego wykonać na przykład ściankę działową, balustradę czy stopnie schodów (przy zastosowaniu bezpiecznej grubości tafli). Ciekawie prezentują się także szklane podłogi, które umożliwiają stworzenie odważnych realizacji.

Szkło do zadań specjalnych – jak może poprawić
komfort życia?

Ciekawym rozwiązaniem jest szkło samoczyszczące powleczone specjalną warstwą fotokatalityczną i hydrofilową. Wykonana z niego zabudowa tarasu, daszek czy ogród zimowy są łatwiejsze do utrzymania w czystości – słońce i deszcz w naturalny sposób zmywają zabrudzenia. W centrum miast, w okolicy lotnisk czy ruchliwych ulic warto stosować specjalne szkło laminowane zestawiane w szyby zespolone, które zapewniają świetną izolacyjność akustyczną – dźwięki dobiegające z zewnątrz nie przeszkodzą w odpoczynku. Nowoczesne szkło może także pomóc w utrzymaniu komfortowej temperatury w budynku. Umożliwia to innowacyjne szkło grzewcze pokryte powłoką z tlenków metali, która odbija promieniowanie nadfioletowe. Szyba emituje ciepło przy niskim poborze energii, zapobiegając kondensacji pary wodnej czy osadzaniu się śniegu.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%