Szkodliwa „niska emisja". Czy wiesz czym oddychasz?
Pojęcie niska emisja wzięło się od wysokości kominów, z których emitowane są szkodliwe substancje. Przemysłowe kominy są dużo wyższe od tych domowych. Niski komin powoduje, że wypuszczane zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po najbliższej okolicy.
Z uwagi na niewielką wysokość kominów (do ok. 40 m., z reguły jednak nie mierzą one więcej niż 10 m.) stosowanych w mieszkalnictwie, emisja szkodliwych substancji powoduje, przede wszystkim na obszarach gęsto zaludnionych, wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Zjawisko to nazywane niską emisją jest poważnym problemem ekologicznym i zdrowotnym lokalnych społeczności. W jej skład wchodzą głównie zanieczyszczenia związane z działalnością człowieka.
Kilka czynników znacznie zwiększa szkodliwość niskiej emisji. Są to w szczególności przestarzałe i niesprawne urządzenia grzewcze; niska jakość węgla; spalanie w piecach śmieci, odpadów (pociętych opon, worków foliowych, butelek plastikowych, ubrań, obuwia, lakierowanego drewna itp.). Także nieodpowiedni stan techniczny instalacji kotłowych może być przyczyną wielu chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, układów krążenia, chorób wątroby, chorób skórnych a nawet nowotworów.
Niska emisja to najprościej ujmując emisja szkodliwych pyłów i gazów na niskiej wysokości.
Zatem w szczególności kontroluj stan urządzeń grzewczych, a także zastanów się kilka razy zanim zaczniesz spalać śmieci w piecu.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu