› raporty
11:35 / 06.10.2015

Szkolenia, dofinansowania, podsumowania – Internet szerokopasmowy na start!

Szkolenia, dofinansowania, podsumowania – Internet szerokopasmowy na start!

fot. Bartłomiej Ryś

- W ramach projektu budujemy ponad 30 tysięcy kilometrów światłowodu – mówił Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Dziś oficjalnie podsumowano projekt szkoleniowy „Akademia sieci szerokopasmowych”, który swoje miejsce miał również w Elblągu. Dzięki niemu docelowo w 2020 roku 100% gospodarstw będzie posiadało dostęp do sieci globalnej o prędkości co najmniej 30 Mbps. Ale to nie wszystko.

- Polska jest wielkim placem budowy – tak Bogdan Dombrowski wypowiadał się w kwestiach dostępu do Internetu szerokopasmowego dla końcowego odbiorcy, czyli „zwykłego” Kowalskiego. W ramach projektu położono tysiące kilometrów światłowodów, uruchomiono setki urządzeń, przeprowadzono dziesiątki szkoleń. Ale to nie koniec działań.

Przed nami kolejna perspektywa unijna.

- Rozpoczynamy projekty z kolejnej perspektywy. Wiele się dzieje, w różnym zakresie, nie tylko infrastruktura. Także narzędzia dotyczące usług dla naszych obywateli. Dzięki sieciom szerokopasmowym będą mogli realizować wszelkie zadania związane z administracją publiczną (obsługa urzędowa online – przyp. red.) - kontynuował podsekretarz.

- Ze swojej strony chciałbym podziękować wszystkim samorządowcom, którzy tworzą dobre warunki dla tych inwestycji programowych. Jest to bardzo ważne..

Projekt „Akademia Inwestycji Szerokopasmowych” to przede wszystkim szkolenia. Tę część podsumował Grzegorz Bernatek, Kierownik Projektu Audytel S.A.

- Przeszkolono ponad 3000 osób, 7%% beneficjentów stanowili przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. 41% uczestników reprezentowało przedsiębiorców telekomunikacyjnych (zazwyczaj lokalnych). Średnia ocena szkoleń w skali 1 do 5 wyniosła 4,66.

Co to wszystko oznacza? Jak tłumaczył Stanisław Dąbek, Dyrektor Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w Elblągu maksymalnie zostanie podłączonych 1130 gospodarstw domowych do sieci globalnej. Na ten cel operatorzy otrzymają dofinansowanie w wysokości 4.443.858 zł.

Na dzień dzisiejszy Polska wcale nie odstaje zbyt daleko od innych krajów UE. Dostęp do internetu o prędkości co najmniej 30 Mbps posiada 53% gospodarstw (średnia UE – 68%), a o prędkości co najmniej 100 Mbps 5% (średnia UE – 9%).

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%