› bieżące
16:28 / 21.08.2014

Szpital Wojewódzki pełen dobrych inwestycji

Szpital Wojewódzki pełen dobrych inwestycji

fot. elblag.net

Ten rok na pewno przejdzie do historii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego pod względem ilości poczynionych inwestycji, zarówno w infrastrukturę szpitala, jak i tych nakierowanych na działania dla pacjenta. Oddanie do użytku nowego bloku operacyjnego w 2013 r. to nie był koniec wzmożonych działań inwestycyjnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Wiele inwestycji jest w toku, niektóre zaś już się zakończyły. Jakie były najważniejsze działania Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu w pierwszym półroczu?

Szpital stawia na onkologię

- Przede wszystkim wykonanie termomodernizacji pawilonu onkologicznego oraz dobudowanie szybu łączonego obiekt z budynkiem szpitala – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. – Ta inwestycja zamknęła się w kwocie ponad 1,5 mln zł. Jednak jest dla nas oraz pacjentów niezwykle ważna. Dzięki temu możemy wykonywać praktycznie kompleksowe leczenie onkologiczne dla pacjentów w naszym szpitalu w oparciu o pracownie i oddziały onkologiczne, chirurgii onkologicznej i radioterapii.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu wraz z Centrum Radioterapii i Usprawniania stworzył kompleksowy ośrodek onkologiczny. W skład utworzonego ośrodka wchodzą oddziały Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, tj.: Oddział Onkologiczny wraz z Dziennym Oddziałem Chemioterapii, Oddział Chirurgii Onkologicznej, Poradnie onkologiczne Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu.

Bardzo ważny dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu jest realizowany wspólnie z partnerami z Rosji i Litwy projekt o nazwie: Program Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.

W ramach projektu zakupiono 3 nowoczesne ambulansy medyczne wraz z wyposażeniem (system łączności, panel sterowania, pagery, drukarki, mapy cyfrowe z oprogramowaniem, oprogramowanie AVL Klient - kontrola użytkowania pojazdu min. zużycie benzyny i przebiegu km, zestaw fantomów do ćwiczeń). Przeprowadzono cykl szkoleń. Obecnie trwa jeszcze remont bazy Działu Ratownictwa Medycznego.

- Projekt jest zaawansowany już w 70 procentach. Jestem przekonana, że zostanie zrealizowany do końca tego roku – informuje dyrektor Elżbieta Gelert.

To nie wszystkie projekty realizowane w tym roku przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Wiele z nich, drobnych, dotyczy inwestycji w infrastrukturę, obiekty szpitala, drogi dojazdowe, chodniki.

e-pacjent w szpitalu

Szpital wdrażał również projekt pt. „e-Pacjent w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Usprawnienie obsługi Pacjenta oraz powiązanych z nim danych medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii poprawiających bezpieczeństwo”.

W ramach projektu zostanie uruchomiony system elektronicznego kolejkowania pacjentów: automatyczne przydzielanie pacjentom unikalnych identyfikatorów lokalizujących ich w kolejce. Informowanie pacjentów o kolejnym obsługiwanym numerze w trzech lokalizacjach na terenie szpitala za pomocą czytelnej tablicy diodowej. Wyposażenie rejestratorów pracujących na Izbie Przyjęć w możliwość zarządzania kolejką za pomocą prostych w obsłudze terminali.

Podnoszenie jakości

Wojewódzki Szpital Zespolony stale również zdobywa kolejne certyfikaty jakości. 31 stycznia 2014. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przyznało Pracowni Diagnostyki Inwazyjnej Chorób Układu Krążenia akredytację na okres 3 lat. 11-13 czerwca 2014 r. Wizytatorzy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie ocenili stopień spełnienia standardów akredytacyjnych. 11 lipca 2014 r. Rada Akredytacyjna CMJ zarekomendowała Ministrowi Zdrowia nasz szpital do udzielenia akredytacji w zakresie leczenia szpitalnego. Poziom spełnienia standardów wyniósł 88%. 30 czerwca- 1 lipca 2014 r. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji przeprowadziło I etap auditu certyfikującego Zintegrowany System Zarządzania na zgodność z normami: ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001. II etap certyfikacji odbędzie się w dniach 1 - 3 października 2014 r.

Pierwsze półrocze działalności szpitala to także wiele inicjatyw profilaktycznych i edukacyjnych dla mieszkańców miasta i najbliższego regionu.

A jakie wyzwania jeszcze przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym?

Do 2017 r. szpital musi stworzyć elektroniczną wersję dokumentacji chorób pacjentów. W tym celu wdraża projekt digitalizacji tych dokumentów.

- Celem projektu jest przetworzenie dokumentacji papierowej z Archiwum Zakładowego na postać cyfrową, która pomoże w lepszym zarządzaniu informacją medyczną oraz zabezpieczy dokumentację medyczną i informację o pacjentach – mówi dyrektor Elżbieta Gelert. - Ponadto częściowo dostosuje dokumentację do wymogów ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, której zapisy zobowiązują każdą placówkę medyczną do wdrożenia systemu elektronicznej dokumentacji medycznej do dnia 1 sierpnia 2017r.

Szpital stawia także na informatyzację. Pierwszym etapem jest dołączenie do platformy P1. Projekt inwestycyjny zakładający wyposażenie nowo wybudowanych sal operacyjnych w nowoczesny sprzęt, który umożliwi wprowadzenie 2 usług: usługa on-line dla pacjenta, usługa e-edukacja Usługa on-line dla pacjenta to utworzenie systemu informatycznego z udostępnioną publiczną stroną internetową prezentującą status pacjenta na bloku operacyjnym, np.: pacjent przygotowywany do zabiegu, zabieg rozpoczęty, zabieg zakończony – pacjent na sali pooperacyjnej, pacjent opuścił blok operacyjny.

Przyznany pacjentowi identyfikator pozwoli rodzinie na monitorowanie etapu pobytu na bloku operacyjnym.

Jeszcze 10 milionów

Dyrektor Gelert szuka również kwoty 10 mln zł potrzebnej do remontu i wyposażenia w nowoczesny sprzęt oddziału ginekologicznego i położniczego oraz dziecięcego. Szpital czeka również remont pomieszczeń Banku Krwi. Trzeba również podjąć decyzję w sprawie adaptacji pomieszczeń starego bloku operacyjnego. Być może znajdzie się tam jeden z dotychczasowych oddziałów szpitala.
 

11
10
oceń tekst 21 głosów 52%

Zdjęcia ilość zdjęć 17