› bieżące
14:44 / 10.09.2012

Sztuka z Kadyn na poplenerowej wystawie w Galerii Nobilis

Sztuka z Kadyn na poplenerowej wystawie w Galerii Nobilis

Szukali inspiracji w przyrodzie, pięknie Zalewu Wiślanego, tamtejszych tradycjach ceramicznych i historii. Wernisaż poplenerowej wystawa „Kadyny -€“ wioska sztuki” odbędzie się dziś (10 września) o 18.00 w Galerii Nobilis w „Światowidzie”. Temat tegorocznego pleneru to „Szlakiem  mitów i legend”.

Kadyny stają się wioską sztuki raz w roku na kilka dni. Ta niezwykła miejscowość inspiruje uczestników pleneru do tworzenia świata pełnego barw i kształtów. Plener „Kadyny - wioska sztuki” odbył się już po raz szósty. Wzięli w nim udział studenci, uczniowie i uczestnicy pracowni ceramicznych. Prowadzący plener to artyści z dorobkiem twórczym w dziedzinie malarstwa i rzeźby. Byli wśród nich prof. Wojciech Sęczawa i prof. Marek Szczęsny oraz Ewa Bednarska - Siwilewicz  i Edyta Siwek.
 
- Ten plener to czas twórczych eksperymentów, w tym roku tworzyła z nami pogoda, wiały solne wiatry i nie oszczędzały nas burze, przez nasz namiot przelewała się czasami woda - wspomina Ewa Bednarska-Siwilewicz.
 
W trakcie pleneru powstało ok. 40 obrazów, ok. 30 prac ceramicznych, 10 - €“inspirowanych Kadynami, m.in. Dębem Bażyńskiego, żaglówkami i Zalewem -€“ batików, rysunki piórkiem lawowanym, których motywem przewodnim była architektura Kadyn, a także fotografie, których autorkami są: Alicja Bielska, Patrycja Pieprzak i Ewelina Szatkowska. Efekty warsztatów zobaczyć można na prezentowanej wystawie.
 
Wystawę w Galerii Nobilis na II piętrze CSE „Światowid” można oglądać do 30 września. Wstęp wolny.
 
Uczestnicy pleneru:
  • Ewelina Szadkowska, ukończyła profil fotograficzny: To był bardzo twórczy czas. Na plenerze wykonałam mnóstwo zdjęć tego niezwykłego terenu, również zdjęcia prac, które powstały podczas pleneru, ale nie tylko fotografią się zajmowałam, namalowałam również obrazy.
  • Patrycja  Pieprzak, ukończyła liceum plastyczne, obecnie studiuje  Edukację Wczesnoszkolną na PWSZ w Elblągu: Na plenerze jestem po raz trzeci, bardzo lubię tu przyjeżdżać, to czas poświęcony wyłącznie tworzeniu, niektóre osoby zaczynają tworzyć bardzo wcześnie rano, aby uchwycić moment wschodu słońca. 
  • Alicja Bielska: Na plenerze jestem po raz piąty, tym razem poznałam technikę batiku, która bardzo mi się spodobała. Wykonałam prace inspirowane pomnikiem przyrody w Kadynach - Dębem Bażyńskiego.
  • Edyta Rogowska, ukończyła liceum plastyczne, obecnie studiuje Historię Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim: Moje prace to głównie rysunki piórkiem i tuszem lawowanym, przedstawiam na nich architekturę Kadyn.
  • Ania Karatkiewicz, nauczyciel plastyki: Plener to dla mnie nowe doświadczenia. Na wystawie poplenerowej można zobaczyć moje  rysunki piórkiem oraz prace ceramiczne inspirowane legendami.
  • Ania Gawron: na plenerze malowałam obrazy, teraz będę studiowała grafikę na ASP w Gdańsku.
  • Fryderyk Kesler, uczeń Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym: Podczas pleneru towarzyszyła nam twórcza atmosfera, co bardzo pobudzało do pracy, a w moich obrazach przewija się motyw architektury Kadyn.    
  • Joanna Wachowicz: to czas na tworzenie, możliwość obserwowania różnych stylów tworzenia, podziwiam otwartość innych osób, a także ich rzeźby ceramiczne, szkice i obrazy, ja malowałam obrazy.
  • Szymon Gruba: uczestniczyłem we wszystkich edycjach pleneru, rzeźbiłem i tworzyłem linoryty, na co dzień uczestniczę w zajęciach pracowni ceramicznej.
Dodatkowo w plenerze uczestniczyli również mieszkańcy Kadyn, uczestnicy pracowni plastycznej w CSE „Światowid”, a w kadyńskiej świetlicy otwarta została wystawa szkła artystycznego i ceramiki.
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%