› poradnik
04:55 / 10.06.2019

Szukasz kredytu na używany samochód? Sprawdź, czym się kierować w jego wyborze

Szukasz kredytu na używany samochód? Sprawdź, czym się kierować w jego wyborze

Chociaż wielu Polaków nabywa auta używane za gotówkę, część osób finansuje taki zakup kredytem. W jego zaciągnięciu nie ma nic złego – pod warunkiem, że jest to decyzja przemyślana, a sama oferta zweryfikowana pod kątem opłacalności. Nie wiesz, na co zwracać uwagę? Poznaj wskazówki, które pomogą wybrać dobry kredyt na samochód.

Z uwagi na duże zainteresowanie Polaków autami używanymi, banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich potencjalnych klientów. Poza kredytami na samochody fabrycznie nowe, proponują kredyty na auta pochodzące „z drugiej ręki”. Oto, na co należy zwracać uwagę, aby dokonać słusznego wyboru.

Rodzaj kredytu

Zastanawiasz się, jaki kredyt na samochód wybrać? Standardowo dostępny jest w ratach równych – ich wysokość nie zmienia się przez cały okres trwania umowy.

Warto jednak rozważyć zaciągnięcie tzw. kredytu balonowego, którego cechą charakterystyczną są równe raty z wyjątkiem ostatniej – balonowej. W porównaniu z miesięcznymi ratami jest ona dość wysoka, a można ją spłacić na trzy różne sposoby:

  • gotówką,
  • kredytem refinansowym,
  • środkami pozyskanymi ze sprzedaży auta dealerowi.

W tym ostatnim wariancie kredytobiorca decyduje się wymienić samochód na nowy. Nie musi przy tym angażować dodatkowych środków własnych. Pieniądze ze sprzedaży pojazdu wystarczają na uregulowanie raty balonowej oraz wkład własny kolejnego kredytu.

Na takiej zasadzie działa m.in. Kredyt SMARTPLAN na używane auta dostępny w Toyota Banku. Decydując się na takie rozwiązanie, można liczyć na:

  • niskie miesięczne raty – nawet o 40% mniejsze w porównaniu do standardowego kredytu,
  • niską wpłatę własną – już od 10% wartości pojazdu,
  • atrakcyjne oprocentowanie – RRSO 9,55%,
  • wymianę samochodu co 3-4 lata.

Koszty kredytu

Kredyt kredytowi nierówny – szczególnie pod względem kosztów. Nawet, jeśli oprocentowanie dwóch ofert jest identyczne, różna można być całkowita kwota zobowiązania do spłaty.

Jeśli chcesz wybrać korzystną finansowo ofertę, zwróć uwagę na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to parametr, który uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe. Daje więc bardziej precyzyjną informację na temat całkowitej kwoty zobowiązania do spłaty.

Wymagania względem finansowanego pojazdu

Każdy bank udziela kredytów na własnych warunkach, mając różne wymagania względem finansowanego auta używanego. Chodzi tutaj przede wszystkim o rocznik pojazdu – często samochody nie mogą być starsze niż 5 lat. Niekiedy możliwe jest uzyskanie kredytu na starsze pojazdy, ale wtedy skraca się okres kredytowania, np. wiek + czas trwania umowy nie może przekroczyć określonego czasu.

Kredyt na samochód – dlaczego warto?

Chociaż korzystanie ze wsparcia finansowego banków wiąże się z wyższymi kosztami w porównaniu zakupu za gotówkę, kredyt na samochód ma wiele zalet. Wśród najważniejszych wymienić można zachowanie płynności finansowej. Miesięczna rata dostosowana jest do sytuacji materialnej, dzięki czemu nie stanowi nadmiernego obciążenia domowego budżetu.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%