Szybki zysk może często oznaczać oszustwo
fot. KMP Elbląg
Policjanci ostrzegają przed oszustami proponującymi szybki zysk w rzekome inwestycje znanych spółek. Tym razem 86-letni mieszkaniec powiatu stracił w zaledwie kilka dni ponad 200 tysięcy złotych. Mężczyzna uległ fałszywym ofertom inwestycji swoich pieniędzy w rzekome akcje spółki z branży energetycznej.
Gwarancja szybkich i wysokich zysków finansowych po zainwestowaniu pieniędzy bez ryzyka ich utraty. Takie oferty mają na celu zwabić potencjalnych klientów. Oszuści tworzą fikcyjne platformy inwestycyjne np. w kryptowaluty, udział w akacjach czy też alternatywne źródła energii.
Tak też stało się w przypadku 86-latka, który w sieci Internet znalazł ofertę szybkiej inwestycji swoich pieniędzy w ropę naftową. Na stronie internetowej widniał numer telefonu komórkowego konsultanta, z którym nawiązał kontakt poprzez komunikator. Aby uwiarygodnić ofertę, konsultant wysyłał liczne wykresy świadczące o szybkim zysku. Nieświadomy ryzyka mężczyzna dał się zwieźć pokusie zarobku, a za namową ,,konsultanta’’ wpłacił pierwszą sumę pieniędzy. Był przekonany, że pieniądze zostały wpłacone na konto maklerskie niezbędne do inwestowania na giełdach.
Oszuści niemal każdego dnia kontaktowali się z mężczyzną, aby wpłacał coraz to więcej pieniędzy, gwarantując wyższe zyski finansowe. Tak też postępował – cyklicznie dokonywał wpłat, uzyskując od ,,brokera finansowego’’ liczne potwierdzenia i fałszywe wykresy świadczące o rosnącym funduszu.
Po kilku dniach 86-latek postanowił wypłacić swoje ,,zarobione’’ pieniądze. Niestety, próby nawiązania kontaktu z ,,brokerem’’ okazały się bezskuteczne.
Po kilku dniach do mieszkańca Ostródy zadzwonił mężczyzna podający się za ,,menadżera księgowości’’. Zapewniał, że zleci wypłatę jego pieniędzy jednak ze względów technicznych zalecił, aby nie logował się na swoje konto bankowe. 86-latek dokonał sprawdzenia stanu konta. Niestety okazało się, że zarówno z konta osobistego jak i konta oszczędnościowego zniknęły pieniądze o łącznej sumie ponad 200 tysięcy złotych.
Policjanci ostrzegają!
Oszuści nakłaniają również do zainstalowania na swoim komputerze bądź telefonie aplikacji AnyDesk, która ma ,,ułatwić proces inwestycyjny’’. Aplikacja pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniem, na którym jest zainstalowana. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do naszego urządzenia.
Pamiętajmy, że jeżeli fałszywy ,,doradca inwestycyjny’’ proponuje zainstalowanie jakiegokolwiek oprogramowania, jest to znak, że mamy do czynienia z przestępcą!
Aby nie spaść ofiarą oszustwa, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
-Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy — zweryfikuj opinie o nim w Internecie, wpisując w wyszukiwarce nazwę podmiotu z różnymi hasłami pomocniczymi np. "oszustwa", "wiarygodność" lub "opinie";
- Pod żadnym pozorem nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej. - Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
- Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
- Nie instaluj aplikacji, nie wgrywaj oprogramowania, które pochodzą z nieznanych źródeł. Może w ten sposób ktoś będzie chciał przejąć kontrolę nad Twoim komputerem lub smartfonem.
- W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
- Nie klikaj w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Nie otwieraj załączników, nie loguj się na nieznane strony ani nie dokonuj wpłat. Może to być próba wyłudzenia naszych pieniędzy lub danych osobowych.
- Uważaj na reklamy zachęcające do inwestycji, informujące o ponadprzeciętnych zyskach bez ryzyka, czy gwarantowanej wygranej w jakimś konkursie. W takich przypadkach stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
- Nie ulegaj wpływom presji czasu!