› bieżące
16:38 / 09.09.2013

Szykuje się rewolucja na scenie politycznej. Czy odbije się ona w Elblągu?

Szykuje się rewolucja na scenie politycznej. Czy odbije się ona w Elblągu?

Ruch Palikota przestanie istnieć a Platforma Obywatelska, po odejściu Jarosława Gowina będzie osłabiona – przynajmniej jej konserwatywne skrzydło. Jak to wpłynie na scenę polityczną w Polsce oraz czy spowoduje rosnącą siłę PiS?

Janusz Palikot chce reorganizacji swojej własnej formacji. Ruch Palikota ma zniknąć ze sceny politycznej. W miejsce tej formacji ma się pojawić coś nowego, co nie będzie w nazwie nawiązywało do nazwiska lidera. Ruch ostatni sukces zanotował podczas wyborów parlamentarnych, wprowadzając swoich przedstawicieli do Sejmu. Później już było różnie. Sondaże stale spadały, Janusz Palikot nie zjednoczył polskiej lewicy, a w przyspieszonych wyborach samorządowych w Elblągu Ruch poniósł porażkę.

Teraz czas na zmianę nazwy formacji politycznej. - Nie wiem, nie mamy informacji, czekamy – mówi nam jeden z członków Ruchu Palikota w Elblągu. – Po ostatnich wyborach samorządowych w Elblągu nie ma u nas bojowych nastrojów.

Dziś także okazało się, że to na co się zanosiło od dłuższego czasu, w końcu się stało. Lider konserwatystów w PO – Jarosław Gowin opuszcza partię. Jeszcze nie wiadomo, ilu posłów PO postąpi podobnie jak Gowin.

Elbląscy działacze PO na portalu facebook nie rozdzierają szat. Komentarze są umiarkowane, wskazujące na potrzebę konsolidacji w ugrupowaniu. „Sytuacja się wyjaśniła. Trwanie w rozkroku nikomu nie wychodziło na dobre. Platformo więcej pracy, więcej dyscypliny, ale damy radę!” – pisze na swojej stronie na facebooku poseł Elżbieta Gelert.

- To jest taka wojna na górze w PO. Tu, w Elblągu, nie mamy podziały na konserwatystów czy liberałów – mówi nam jeden z działaczy PO. – Czekają nas wkrótce wybory w Platformie w powiecie elbląskim. Na tym się skupiamy. Jeden z działaczy PiS w Elblągu podsumowuje to krótko: Odejście Gowina toruje Tuskowi drogę do koalicji z SLD.

Czy odejście z PO Jarosława Gowina spowoduje powstanie na polskiej scenie politycznej nowej formacji konserwatywnej? Przed nami wkrótce wybory samorządowe. Czas pokaże czy Gowin stworzy nową partię czy też zasili szeregi już istniejącego ugrupowania.

5
6
oceń tekst 11 głosów 45%