13:53 / 13.01.2014

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée: Shirley - wizje rzeczywistości

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée: Shirley - wizje rzeczywistości

fot. nadesłane

Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzyków, ćmy barowe i bardów nocnego życia. Był malarzem nowoczesności - portretował życie w wielkim mieście. Obrazy Hoppera intrygują, bo są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami z sytuacji, które za chwilę mają się rozegrać, albo właśnie się wydarzyły. Napięcie je rozsadza, ale nigdy nie widzimy momentu kulminacyjnego.

Obrazy Hoppera stanowią punkty wyjścia w filmie „Shirley - wizje rzeczywistości” Gustava Deutscha. To kolejny film, który zostanie zaprezentowany w kinie Światowid w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée. Zapraszamy dzisiaj (13 stycznia) o godz. 20:00.

Deutsch zaczyna swoje „wizje rzeczywistości” tam, gdzie kończy się narracja malarza Edwarda Hoppera. Wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty, które „ożywają”. Deutsch umieszcza w nich bohaterkę zbiorową, amerykańską everygirl o zwykłym imieniu Shirley, aktorkę offowego teatru, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości w pierwszej połowie XX wieku.

Znajdując się pod wpływem amerykańskiej trylogii Johna Dos Pasosa: The 42nd Parallel (1930), Nineteen Nineteen (1932) i The Big Money (1936), Deutsch pisał scenariusz filmu z przekonaniem, że nic tak nie odda sytuacji kraju, jak losy wyjętych z tłumu indywidualności. W ich życiu – jak w kropli wody – odbija się wielka polityka, obyczajowość, przemiany społeczne, rewolucje świadomości. Austriacki reżyser doświadczenie Ameryki zamyka w monologach wewnętrznych Shirley. Wydarzenia, nazwiska, mity wpisane w zbiorową pamięć przywołują określone obrazy i nastroje. W ścieżce dźwiękowej pojawiły się autentyczne nagrania audycji radiowych z ubiegłego wieku.

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée w kinie Światowid od 10 do 16 stycznia. Filmy prezentowane są codziennie o godz. 20:00 w Sali kameralnej. Cena biletu:12 (ulgowy) i 14 złotych. Możliwość rezerwacji i zakupu biletów online na stronie http://rezerwacja.swiatowid.elblag.pl/swiatowid/SeatsOrder.aspx .

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%