Tabletki na katar i domowe sposoby na cieknący nos
Katar najczęściej towarzyszy infekcji wirusowej lub też alergii. Nazywa się go w medycynie nieżytem nosa. Katar może powodować duży dyskomfort. Mówi się często, że leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Czy to prawda? Żeby złagodzić jego objawy i pozbyć się cieknącego nosa możesz wziąć tabletki na katar. Jak one działają? I jakie tabletki na katar wybrać?
Co to jest katar?
Katar, czy inaczej nieżyt nosa, zwykle pojawia się w dwóch sytuacjach: przy infekcji wirusowej, np. przy przeziębieniu lub przy alergii (tzw. katar sienny). Bardzo ważne jest poznanie przyczyny kataru. Dzięki temu możesz skutecznie go wyleczyć.
Katar to jeden z najczęstszych objawów przeziębienia czy grypy. Zatkany lub cieknący nos zdarza się wielu osobom niemal każdej zimy. A skąd się bierze katar? Błona śluzowa nosa wypełnia się krwią, a gruczoły zaczynają produkować coraz więcej śluzu. Stąd uczucie zatkanego nosa i cieknąca z niego wydzielina. Jeżeli katar jest jednym z objawów przeziębienia, najczęściej stosuje się leczenie objawowe.
Z kolei katar alergiczny pojawia się zwykle, kiedy masz do czynienia z alergenem. Najczęściej pojawia się wiosną i latem, kiedy rozpoczyna się okres pylenia roślin. Żeby zaradzić katarowi alergicznemu najlepiej jest unikać kontaktu z alergenami. Nie zawsze jest to możliwe. Dlatego należy udać się do alergologa, który przepisze odpowiednie tabletki na katar.
Tabletki na katar
Przy przeziębieniu czy grypie możesz zastosować różnego rodzaju tabletki na katar bez recepty, które dostaniesz w każdej aptece. Zwykle działają one miejscowo na obkurczenie śluzówki nosa, przez co uczucie zatkanego nosa łagodnieje. Preparaty pod poniższym linkiem mogą Cię zainteresować: https://drmax.pl/przeziebienie/katar-2.
Co znajduje się w lekach na katar? Tabletki zawierać mogą na przykład chlorowodorek fenylefryny, który pomaga udrażniać nos. Leki z tym składnikiem są także zalecane przy alergicznym nieżycie nosa. Substancja ta nie może być jednak podawana małym dzieciom. O najlepsze tabletki na katar dla dzieci zapytaj więc lekarza.
Tabletki na katar mogą także zawierać z kolei chlorowodorek pseudoefedryny. Ma ona działanie udrażniające nos i zatoki przynosowe. Tabletki na katar, dla dorosłych czy dla dzieci, z pseudoefedryną pomocne są przy gęstym katarze, który atakuje także zatoki.
W przypadku kataru alergicznego, pomóc może tabletka na katar o działaniu antyhistaminowym. W tym wypadku jednak leki na alergię o działaniu antyhistaminowym powinien przepisać lekarz, najlepiej alergolog.
Domowe sposoby na katar
Z zatkanym lub cieknącym nosem możesz także walczyć domowymi sposobami. Pomóc może Ci m.in. płukanie nosa i zatok roztworem soli morskiej. Na odetkanie nosa mogą pomóc także inhalacje, szczególnie takie z olejkami eterycznymi, które wspierają udrażnianie dróg oddechowych.
Katar, szczególnie ten towarzyszący infekcji wirusowej, zwykle przemija wraz pozostałymi objawami. Nie ma więc konieczności osobnego leczenia kataru.
Jeżeli dokucza Ci katar, możesz sięgnąć po tabletki na katar, które znajdziesz w każdej aptece. Pomogą Ci one udrożnić nos, złagodzić obrzęk śluzówki nosa i osuszyć go. Dobrym pomysłem jest także stosowanie domowych inhalacji z olejów eterycznych lub płukanie nosa solą morską.
Źródła:
https://drmax.pl/blog-porady/kichaj-na-katar-sienny-leczenie-ktore-daje-efekty/
https://drmax.pl/blog-porady/lato-w-pelni-a-tu-katar-leczenie-w-tempie-ekspresowym/