› bieżące
10:28 / 05.05.2013

Tajemnice Kanału Elbląskiego. Powstaje cykl filmów (video)

Tajemnice Kanału Elbląskiego. Powstaje cykl filmów (video)

Kanał Elbląski z jego pochylniami, historią i tajemnicami zafascynował członów łódzkiego Stowarzyszenia Navicula. W efekcie zaczęły powstawać krótkie filmy opowiadające o tym unikatowym w skali świata zabytku. Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu.

Realizowany przez Stowarzyszenie Navicula z Łodzi długofalowy projekt "Tajemnice Kanału Elbląskiego" zakłada docelowo powstanie 10 krótkich filmów w technice HD (16:9), ukazujących tajemnice, piękno i niezwykłość miejsc otaczających Kanał Elbląski. Walory Kanału Elbląskiego jako Pomnika Historii, obiektu o szczególnej randze dla kultury kraju i regionu, są bezsporne. O kanale powstało wiele filmów, głównie na zlecenie podmiotów gospodarczych i jednostek samorządu terytorialnego. Zachęcają one do odwiedzenia regionu wskazując na miejsca, które warto zobaczyć lub stanowią ofertę handlową. Osobną kategorię tworzą filmy amatorskie stanowiące pamiątkę z wyprawy.

- Nie spotkaliśmy dotychczas filmu, który w sposób przystępny przekazałby wiedzę dotyczącą czasów i sposobu budowy kanału, problemów które musieli rozwiązać budowniczowie, funkcjonowania jego wyjątkowych urządzeń hydrotechnicznych czy też miejsc niezwykłych, wręcz jedynych w swoim rodzaju - informuje Stowarzyszenie Navicula.

Podróż statkami „białej floty” na trasie Ostróda – Elbląg nie obfituje w zbyt wiele wydarzeń a chwilami bywa wręcz nudna. Załogi statków starają się wszelkimi dostępnymi sposobami wypełnić ten czas. Pomocne okażą się tu filmy. Są one dostępne dla każdego z uwagi na prosty język przekazu, zwięzłą formę i zamkniętą całość każdego z odcinków. Krótki czas (5 – 8 minut) utrzyma przed ekranem nawet dzieci.

Jako jeden z elementów projektu „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego” realizowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku powstanie nowe „Muzeum Kanału Elbląskiego” w Buczyńcu z wydzieloną warstwą multimedialną. Znajdą tam swoje miejsce również realizowane przez stowarzyszenie filmy, uzupełniając zgromadzone obiekty i wiedzę o kanale o cenne i podane w przystępnej, krótkiej formie informacje.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%