› bieżące
06:57 / 12.10.2013

Tajemnicze odkrycie na Gęsiej Górze. Archeolodzy badają znalezisko

Tajemnicze odkrycie na Gęsiej Górze. Archeolodzy badają znalezisko

fot. Konrad Kosacz

Podczas prac budowlanych na Gęsiej Górze odnaleziono tajemniczy przedmiot. Jedni mówią, że to wielki głaz, inni twierdzą, że to zagadkowa skrzynia. Jedno jest pewne – znalezisko trafiło do Muzeum Archeologiczno-Historycznego, gdzie zostanie przebadane przez archeologów.

Od kilku dni na Gęsiej Górze trwają prace budowlane, które mają przywrócić świetność temu miejscu. Prace inwestycyjne wykonują pracownicy Przedsiębiorstwa Budowlano-Montażowego „Elzambud” Sp. z o.o. w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego.

Właśnie podczas pracy budowlańcy dokonali interesującego odkrycia, o którym informowali nas nasi Czytelnicy. Jedni mówili o dużym, nietypowym głazie. Inni wskazywali, że pracownicy Elzambudu odkryli zagadkową skrzynię. Nam udało się ustalić, że znalezisko z Gęsiej Góry zostało przekazane do Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

W Muzeum udało nam się potwierdzić informację czytelników. Znalezisko okazało się tzw. skrzynią czasu, którą odkryli pracownicy podczas robót budowlanych na Gęsiej Górze. W skrzyniach czasu znajdują się z reguły gazety, listy do potomnych, charakterystyczne rzeczy codziennego użytku.

Muzealnicy na razie nie chcą zdradzać więcej szczegółów. Znalezisko zostanie teraz poddane szczegółowym badaniom.

Więcej informacji na ten temat mamy uzyskać w przyszłym tygodniu.

Historia zagospodarowania góry, rozpoczyna się w roku 1904, gdzie Hermann Schroeter z własnych środków pieniężnych sfinansował budowę drewnianej wieży widokowej nazwanej na cześć Ottona von Bismarcka. Widok z wieży rozciągał się niesamowity, przy dobrej pogodzie można było dojrzeć nawet zamek w Malborku. Niestety wieża została przewrócona przez wiatr i nie podjęto się jej odbudowy. Kolejna próba zagospodarowania terenu wokół Gęsiej Góry nastąpiła w 1937 roku. Zarząd miasta podjął uchwałę w sprawie wybudowania Pól Chwały, na cześć poległych żołnierzy z czasów I Wojny Światowej. Cały kompleks zakładał, postawienia kilku nagrobków z wypisanymi imionami poległych. Centralnym punktem na górze miał być pomnik. Wybuch kolejnej wojny przekreślił te plany.

Elbląska prasa z marca 1939 r. podawała, że odsłonięcie pomnika nastąpi w sierpniu, w 25 rocznicę bitwy pod Tannenbergiem. Jednocześnie dziennikarze informowali, że została ukończona budowa kamiennego kręgu i wmurowano kamień ofiarny. Cały pomnik prezentował się majestatycznie. Autorem budowli był Sophian Luchaner. Na postumencie stanął, dumny, umięśniony, postawny germański wojownik, z mieczem w prawej dłoni. Wokół niego wybudowano kolumnadę nakrytą łukowatym sklepieniem. Cały pomnik otoczono kamiennym kręgiem. Z tyłu znajdowało się wejście do środka budowli.

Górę nazwano na cześć niemieckiego dowódcy Ericha Ludendorffa (1865-1937). Ludendorff w czasie I wojny światowej, odnosił spektakularne zwycięstwa w bitwie pod Tannenbergiem z 1914 r. Sylwetka germańskiego wojownika, po wojnie została usunięta z postumentu i los jej jest nieznany. Natomiast kamienne sklepienie budowli zachowały się do lat 60-tych. Gęsia Górka, w latach 70-tych służyła jako tor saneczkowy, posiadała nawet własny wyciąg. Na Wzgórzu Ludendorfa do dziś zachował się jedynie kamienny krąg z sekretnym, zamurowanym wejście pod ruinami pomnika.

To, co niedostępne od zawsze budzi wyobraźnię. Wokół pomnika narosło sporo mitów. Jeden z nich głosi, że znajduje się tam podziemny tunel do schronów przy ulicy Sadowej. Inna plotka podaje, że tajemniczy tunel ciągnie się aż do Malborka. Z kolei bardziej racjonalni mieszkańcy, chcą za zamurowanymi drzwiami zobaczyć dawną maszynownię do wyciągu saneczkowego, lub prochy poległych elblążan z frontów I i II Wojny Światowej.
 

21
4
oceń tekst 25 głosów 84%

Powiązane artykuły

Co znaleziono w kapsule czasu na Gęsiej Górze? Zobacz zdjęcia

14.10.2013 komentarzy 2

To naprawdę niesamowite odkrycie. Pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu otworzyli odnalezioną na Gęsiej Górze skrzynię czasu. Znalezione...

Skrzynia czasu zawiera pamiątki z obchodów 700-lecia miasta

19.10.2013 komentarzy 4

Wiadomo już, z jakiego powodu na Gęsiej Górze ukryto niegdyś tzw. skrzynię czasu. Została tam umieszczona z okazji obchodów 700-lecia powstania...