› bieżące
15:02 / 22.05.2015

Tak żołnierze świętowali rocznicę powstania Batalionu Dowodzenia

Tak żołnierze świętowali rocznicę powstania Batalionu Dowodzenia

fot. Ryszard Siwiec

W tym roku obchodzona jest okrągła 20. rocznica powstania 16 Batalionu Dowodzenia. Jego początki sięgają roku 1918. Wówczas powstała Kompania Telegraficzna i to jej dziedzictwo, na mocy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej, przejął Batalion. Dziś podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia żołnierzom i nagrody rzeczowe w dowód uznania zasług i wieloletniej pracy na rzecz 16 BD dla osób cywilnych. Po apelu żołnierze wraz z rodzinami i przybyli na uroczystość elblążanie udali się na "Festyn Mundurowy".

Na placu apelowym zaprezentowały się oddziały 16. Batalionu Dowodzenia, w tym: Kompania Honorowa pod dowództwem por. Grzegorza Kaszkiewicza, I Kompania Łączności, którą prowadził st. chor. szt. Jarosław Szulc, II Kompania Łączności, której przewodził kpt. Leszek Woźny, Kompania Węzłów Bazowych, którą prowadził por. Piotr Czarnecki, Kompania Ochrony i Regulacji Ruchu na czele z ppor. Fabianem Panuszem, Kompania Logistyczna, którą prowadził kpt. Andrzej Chmielewski. W apelu wziął również udział Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich na czele z dowódcą, rotmistrzem Krzysztofem Landowskim.

Po zgłoszeniu gotowości Batalionu do apelu dokonano uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt. Decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wręczono dziś odznaczenia dla zasłużonych żołnierzy. Wyczytywani przyjęli Gwiazdę Afganistanu, medal za uczestnictwo w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Wschodzie. Na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej przyznano również Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny za długoletnią, wzorową służbę i pracę. Wręczono dziś również Medal za Udział w Walkach o Berlin oraz odznaczenia Za Zasługi Dla Obronności Kraju.

Dowódca 16. Batalionu Dowodzenia, płk. Andrzej Duda, powiedział:

Świętujemy dziś 20. lat działalności 16 BD. To okres wysiłku, ogromnego zaangażowania, odpowiedzialności i determinacji i realizacji zadań, wynikających z przeznaczenia jednostki.

Wspomniał również, że 14 września 1995 Batalion otrzymał sztandar z rąk dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego, ufundowany przez mieszkańców Elbląga. 

W zawód żołnierza wpisana jest nie tylko ciężka praca na poligonach. To także udział w trudnych i niebezpiecznych misjach poza granicami państwa.

- mówił i przyznał, że gdyby nie zaangażowanie wszystkich żołnierzy, dowództwa i pracowników cywilnych, Batalion nie odnosiłby tylu sukcesów.

Na zakończenie uroczystego apelu żołnierze odśpiewali pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego - utwór "My, Pierwsza Brygada". Po defiladzie wszystkich obecnych na apelu oddziałów skierowano się na "Festyn Mundurowy", gdzie oprócz żołnierzy na elblążan czekali przedstawiciele Policji, Straży Granicznej i innych służb mundurowych, chcących zaprezentować się uczestnikom imprezy.

Oprócz stoisk, na których dzieci i dorośli mogli poznać tajniki pracy pirotechników i saperów, obejrzeć sprzęt, wykorzystywany przez graniczników czy policjantów było i takie, na którym każdy mógł poczuć się przez chwilę strażakiem - do dyspozycji zwiedzających oddano zabytkową sikawkę strażacką, używaną jeszcze na początku XX w.. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko strzeleckie.

Niewątpliwą atrakcją dzisiejszego dnia były pokazy, przygotowane przez funkcjonariuszy.

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć.

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 56