› bieżące
17:07 / 13.10.2014

Takiego sprzętu drogowcy jeszcze nie mieli

Takiego sprzętu drogowcy jeszcze nie mieli

fot. nadesłane

Wkrótce na regionalne drogi wyjedzie nowoczesny pojazd, którego zadaniem będzie dokładne badanie i ocena stanu technicznego wojewódzkich dróg. Okazją do pokazania najnowszego nabytku Zarządu Dróg Wojewódzkich będzie otwarcie drogi wojewódzkiej z Pasłęka do węzła drogi ekspresowej S-7.

Kolejna z inwestycji realizowana w ramach „Programu usprawnienia powiązania komunikacyjnego w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego” obejmowała rozbudowę miejskiego odcinka drogi nr 513 począwszy od węzła z drogą krajową nr 7 do Pasłęka, z ulicą Sprzymierzonych włącznie.

Trwająca 13 miesięcy rozbudowa prowadzona przez firmę SKANSKA S.A. kosztowała ponad 8,5 mln zł, z czego 7,6 mln zł to środki Unii Europejskiej. Rozbudowa objęła wzmocnienie i poszerzenie blisko 3 km odcinka drogi, budowę i przebudowę ponad 6,5 km ciągów pieszych i rowerowych, 6 zatok autobusowych, przejścia dla pieszych oraz przebudowę oświetlenia.

– Zapraszamy na uroczystość otwarcia drogi choćby ze względu na możliwość obejrzenia z bliska innowacyjnego i jedynego w Polsce TIR-a, który dzięki współpracy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie, wyruszył na warmińsko-mazurskie drogi wojewódzkie, aby dokładnie przebadać i ocenić ich stan techniczny – zachęca Waldemar Królikowski, dyrektor ZDW w Olsztynie. – Ten pojazd-laboratorium w szybki i precyzyjny sposób diagnozuje właściwości nie tylko nawierzchni drogi, ale i warstw położonych głębiej oraz zalegającego pod nimi podłoża. Wykonywanie tego typu kompleksowych badań to nowość i niezwykłe osiągnięcie nie tylko w Polsce, ale również w skali Europy.

W ramach programu „Przyjazna droga”, nad którym honorowy patronat objął marszałek województwa Jacek Protas, młodzież z Pasłęka otrzyma odblaskowe kamizelki poprawiające widoczność.

Jeszcze w tym miesiącu zostanie otwarty odcinek drogi wojewódzkiej nr 513 na odcinku Pasłęk–Orneta.

Uroczyste oddanie drogi odbędzie się jutro (14 października) o godzinie 14:30 w Pasłęku przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego (ul. Sprzymierzonych 9). Samorząd województwa będzie reprezentował marszałek województwa Jacek Protas.

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%

Zdjęcia ilość zdjęć 3