Tam 70 lat temu wybuchł wielki pożar. Teraz elblążanie obejrzeli wystawę
fot. Elblag.Net
W hali A20 GE Power podczas „Drzwi otwartych Zakładu Produkcji Turbin” elblążanie wczoraj (23.06) obejrzeli ponad sto fotografii wystawy: „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć”. Kto nie widział ekspozycji będzie miał szansę ją zobaczyć 17 lipca w Ratuszu Staromiejskim. Patronat medialny Elblag.Net.
W tym roku minie 70 lat od tragicznych wydarzeń, które zapoczątkowały Sprawę Elbląską. Rozegrały się w Zakładach Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego (Zamech). 17 lipca dwie godziny po północy w hali A20 wybuchł pożar. Jak trudna była akcja gaśnicza niech świadczy wielkość budynku, jego długość, to dwie długości boiska piłkarskiego. Bezpieka oskarżyła o podpalenie reemigrantów z Francji. W procesie głównym sąd wojskowy skazał trzy osoby na śmierć. Kar nie wykonano, ale dwie inne osoby nie wyszły żywe z więzienia. 31 skazano na wieloletnie więzienie. Chcesz wiedzieć więcej kliknij tutaj.
Dzisiejsze GE Power czując się spadkobiercą Zamechu chciałoby przypomnieć elblążanom ten ważny fragment historii Elbląga. Pożar hali produkcyjnej A20 oraz represje jakie w jej następstwie spadły na pracowników i elblążan były najcięższym doświadczeniem powojennego Elbląga
- mówi Daniel Lewandowski z Biura Konstrukcyjnego Turbin parowych GE Power.
Na wystawie „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć” było prezentowanych ponad sto fotografii (w większości niepublikowane). Autorką przedsięwzięcia jest Grażyna Wosińska, dziennikarka i autorka „Pożaru i szpiegów”, jedynej publikacji popularno-naukowej o Sprawie Elbląskiej, a koordynatorem - Daniel Lewandowski z Biura Konstrukcyjnego Turbin parowych GE Power, opracowanie graficzne – Andrzej Zieliński.
W rocznicę wybuchu pożaru hali turbinowej - 17 lipca w godzinach od 9.00 do 16.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja naukowa „W poszukiwaniu szpiegów i dywersantów. Urząd Bezpieczeństwa w gospodarce lat stalinowskich na przykładzie Sprawy Elbląskiej”. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć”.
Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Jednym z prelegentów będzie dr Witold Bagieński, laureat naukowej książki historycznej roku 2018 oraz nagrody Tomasza Strzembosza. Losy reemigrantów z Francji przybliży dr Aneta Nisiobęcka, której rozprawa doktorska na ten temat otrzymała wiele wyróżnień.
Dr Daniel Czerwiński, koordynator konferencji:
Oprócz wysłuchania referatów naukowych, będzie można obejrzeć nagranie wideo wywiadu z 93-letnią Marii Pawlik, wdową po skazanym w Sprawie Elbląskiej.
Na wystawie „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć” są fotografie rodziny Pawlików.