› moda i styl życia
09:17 / 11.09.2012

Tango argentino i taniec współczesny dla każdego

Tango argentino i taniec współczesny  dla każdego

Taniec współczesny i tango argentino to dwie nowe propozycję Centrum Tańca „Promyk”. Pierwsza skierowana jest do dzieci i młodzieży, druga do osób dorosłych. Obie jednak łączą wspólne elementy -€“ emocje, brak sztywnej choreografii i improwizację. 

Taniec współczesny -€“ historia jednego tancerza
 
Taniec współczesny opiera się na balecie, ale jest też mieszanką modern dance, tańca nowoczesnego, tańca jazzowego oraz klasycznego. To bardzo luźna forma, nie zamknięta w ramach zasad klasycznych, pozostawiająca dużo miejsca na improwizację tancerza. Tutaj najbardziej liczy się wyobraźnia, ekspresja i emocje osoby tańczącej oraz historia, jaką poprzez taniec opowiada. Taniec współczesny daje mnóstwo możliwości na znalezienie własnego stylu.
 
Zajęcia z tańca współczesnego skierowane są do dzieci i młodzieży. - Planujemy utworzyć grupę dla początkujących, ale jeżeli znajdzie się młodzież z doświadczeniem tanecznym, to chętnie utworzymy także grupę zaawansowaną -€“ mówią pracownicy Centrum Tańca „Promyk”.
 
Podczas zajęć będą przygotowywane układy choreograficzne, wymagające skupienia, a także rozwijające pamięć motoryczną. Taniec współczesny daje dzieciom możliwość poprawienia koordynacji i panowania nad własnym ciałem, a muzyka wpływa na rozwój emocjonalny. Ponadto poprzez taniec rozwijają się uzdolnienia artystyczne oraz wyrabia poczucie rytmu. Zajęcia poprowadzi Agata Maleńczyk, która mówi, że taniec jest jej pasją i miłością życia i tą miłość chciałaby przekazać dzieciom i młodzieży.
 
- W  pracy z dziećmi kładę nacisk na indywidualny wyraz artystyczny dziecka, rozwijanie samoakceptacji, estetyki ruchu oraz rozładowanie napięcia dnia codziennego w szkole - opowiada Agata Maleńczyk, instruktorka tańca współczesnego. - Przygotowywałam choreografię m.in. do musicalu "Polskie Kolory Ciszy", gdzie pracowałam z młodzieżą w wieku od 13 do 19 lat, efekty  były niesamowite, zarówno elementy akrobatyczne jak i taneczne przyniosły wiele radości i spotkały się z dużym aplauzem kolegów i publiczności.
 
Tango - historia miłości zaklęta w jednym tańcu
 
Tango to taniec, który na początku królował w barach i domach publicznych, z czasem jego popularność rosła, zwłaszcza gdy na początku XIX wieku pojawił się najbardziej znany styl tego tańca -€“ tango argentyńskie. Taniec wywodzi się z Buenos Aires i został stworzony przez zwykłych ludzi. Tango Argentino wyzwala niesamowite emocje, to taniec miłości, uwodzenia i dominacji. Jest zmysłowy i elegancki. Nie ma w nim sztywno ustalonych reguł, opiera się głównie na bliskim kontakcie partnerów i dialogu między nimi. To tancerze decydują o ilości i długości kroków, figurach, sposobie trzymania, oraz ozdobnikach, dlatego każde tango jest niepowtarzalne nawet z tym samym partnerem.
 
- Tango to taniec improwizacji, głównie partnera - on prowadzi, a partnerka za nim podąża - mówi instruktorka Małgorzata Knopp. - Nie jest to skomplikowany taniec, ponieważ polega na kombinacji kroków: do przodu, do tyłu, do boku i pivot’ów (figury obrotowe). Natomiast bardzo przydaje się na wszelkich imprezach tanecznych. Dzięki tangu można zawrzeć także nowe przyjaźnie, jest to taniec, który zbliża ludzi. Wystarczy być na niego otwartym.
 
Tango można tańczyć do różnorodnej muzyki klasycznej i nowoczesnej. Nie wymaga też dużego wysiłku fizycznego, dlatego może być atrakcyjny dla ludzi w każdym wieku.
 
Informacje na temat zajęć można uzyskać pod numerami telefonów 55 611-01-30/40, 609 977 220, mailowo: promyk@swiatowid.elblag.pl, na stronach internetowych www.promyk.elblag.pl, www.jantar.elblag.pl  oraz  osobiście w Centrum Tańca „Promyk” przy ul. Browarnej 80, a także podczas spotkań organizacyjnych, które odbędą się 20 września (czwartek) w sali widowiskowo - sportowej CSE „Światowid”.
 
godz.17:00 - rytmika, taniec nowoczesny, taniec współczesny,
 
godz. 17:30 - taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży,
 
godz. 18:00 - taniec towarzyski i inne formy taneczne dla dorosłych: zumba, aerodance, salsa, lady latino, taniec brzucha. Nowością w tym sezonie jest Tango Argentino. 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%