› bieżące
13:11 / 16.03.2012

Tapety - ścienne aranżacje

Tapety - ścienne aranżacje

Papierowe, winylowe, tkaninowe, z włókna szklanego mogą z powodzeniem ozdobić ściany naszych wnętrz, a mowa o okładzinach ściennych - tapetach.

Wybieramy je, kiedy chcemy mieć na ścianach ciekawe desenie i wzory, niepowtarzalne motywy zdobnicze, motywy roślinne, lub obrazki o różnej tematyce. Wszyscy doskonale wiedzą, że tapeta to rolka barwnego papieru, którą wykleja się ściany. Rzadko który materiał ścienny umożliwia dekorację płaszczyzny na tyle sposobów. Rynek oferuje ponad 5 tysięcy wzorów tapet, które można komponować z fantazją, według indywidualnych pomysłów. Dodatkowych walorów dostarczają bordery. Są to dekoracyjne, wąskie paski służące do dekoracji ścian w połączeniu z konkretnym wzorem tapety. Możemy nimi zasłonić miejsca łączenia tapety na ścianie, jeśli nie wyglądają zbyt dobrze. Oczywiście bordery możemy łączyć dowolnie, według naszych upodobań.

Z tapetą inaczej
Tapety do dekoracji ścian dobieramy według takich samych zasad jak czynimy to w przypadku wyboru kolorów farb, bowiem zasada działania koloru we wnętrzu w obu przypadkach pozostaje ta sama. Tak więc jasne kolory tapet na ścianach, czynią wnętrze bardziej przestronnym, a ciemne kolory tapet optycznie pomieszczenia zmniejszają. Dekorując ściany tapetami pamiętajmy, że są one na ogół wzbogacone deseniami i wzornictwem, delikatnym bądź bardziej wyraźnym. To ważna uwaga bo wzory na tapetach mogą oddziaływać znacząco na wystrój wnętrza, i tak np.: tapeta
o intensywnym kolorze, w pionowe paski optycznie podwyższy wnętrze, paski poziome, płaszczyznę dekorowaną optycznie wydłużą. Selekcja i wybór końcowy pasujących do siebie tapet i borderów nie są przesadnie trudne, a dodatkowo - specjalistyczne sklepy prezentują klientom gotowe propozycje połączeń tapet z borderami. Bogactwo wzorów tapet umożliwia zrealizowanie autorskiego pomysłu i zaaranżowanie zupełnie indywidualnego wnętrza. Ściana z tapetą może mieć nowoczesny styl bądź klasyczny. Salon, sypialnia, kuchnia, pokój dziecięcy, młodzieżowy, korytarz – wszystkie te pomieszczenia bez większego trudu możemy dekorować tapetami zgodnie z naszymi preferencjami co do kolorów i najdrobniejszego wzornictwa.

Rynek tapet oferuje różne rodzaje tego produktu, a ich klasyfikacja wymaga wyodrębnienia tapet winylowych, tapet papierowych, tapet na fizelinie. Każda z wymienionych tapet występuje w kilku odmianach mających określone właściwości. Sprawdźmy więc właściwości tapet, które możemy kupić i zastosować do dekoracji naszych wnętrz.

Tapety papierowe
mogą być jedno - lub dwuwarstwowe. Jednowarstwowe, mają gładką powierzchnię i bywają zabezpieczone od wierzchu akrylem lub lakierem. Dzięki temu są bardziej trwałe. Mimo tych zabezpieczeń tapety jednowarstwowe są na tyle cienkie i bardzo płytko tłoczone, że wymagają zwiększonej staranności
i dokładności podczas klejenia do podłoża, by tapeta nie podarła się. Tapety papierowe są najtańsze w grupie tapet, a ich cena zmienia się w zależności od tego, czy jest zmywalna czy nie.
Tapety dwuwarstwowe zazwyczaj są wytłaczane.
Te, głęboko tłoczone, wykonane są z dwóch warstw mocnego papieru, wzmocnionego naturalnym lub sztucznym włóknem. Są więc trwalsze od jednowarstwowych i łatwiejsze do położenia na ścianie. Dzięki fakturze jaką posiadają z powodzeniem ukrywają nierówności występujące na ścianach.
Tapety papierowe przepuszczają powietrze i parę wodną - potocznie mówiąc - oddychają.Większa grupa tapet papierowych produkowana jest w wersji zmywalnej. Możemy je kupić w eurorolkach o długości 10,5 m i szerokości 53 cm. Tapety papierowe bywają dwukrotnie tańsze od innych tapet.

Raufaza

Z papieru o specjalnej strukturze i jego gorszej jakości, produkowane są tapety papierowe do malowania, zwane raufazą.Tego rodzaju tapeta zawiera wiórki drzewne. Jest dwu- lub trzywarstwowa i dlatego skutecznie ukrywa nierówności ściany. Na ogół te tapety są białe i przeznaczone do wielokrotnego malowania. Do tego należałoby użyć farby emulsyjnej, a po użyciu emulsji lateksowej lub lateksowo – akrylowej tapeta staje się wodoodporna. Raufaza sprzedawana jest w rolkach o jednej szerokości – 53 cm i długości - 17,20 m lub 33,5 m.

Pamiętajmy, że tapety ścienne powinno się zmieniać co 3-4 lata.

Tapety winylowe
Należą do droższych produktów, a mimo to chętnie wykorzystujemy je do dekoracji wnętrz. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ tapety winylowe są bardzo trwałe i wytrzymałe. Można je zastosować w każdym pomieszczeniu zmieniając jedynie kolor i wzornictwo. Tapety winylowe mamy dwojakiego rodzaju. Jedne wykonywane są z papieru pokrytego cienką warstwą tworzywa. Wprawdzie tapety te są cienkie, ale z tego powodu nie tracą na swojej trwałości. Bywa, że występują w wersji błyszczącej, co można wykorzystać jako element dekoracyjny do wnętrza. Drugi rodzaj tapet winylowych wykonuje się z papieru i spienianego PVC, co daje efekt grubej tapety o „piankowej” strukturze (jest to tzw. tapeta spieniana).

Tapety na fizelinie

Jak sama nazwa wskazuje, tapety te zawierają fizelinę. Surowiec ten powoduje, że ten rodzaj tapety bardzo zyskuje na jakości pod każdym względem. Fizelina (powstała w wyniku łączenia celulozy i poliestru) nadaje tapecie elastyczności i właściwości, jakie mają tkaniny. Dzięki temu bardzo dobrze przylega do ściany, a przyklejenie jej nie przysparza żadnych kłopotów. W tym przypadku, klejem smarujemy ścianę, a nie paski tapety. W ten sposób unikamy niebezpieczeństwa przemoczenia tapety klejem, która nadmiernie nasączona drze się i pęka. Aby tapeta dobrze przylegała do podłoża należy użyć specjalnego wałka.

Tapety natryskowe
Sposób ich wykonania przypomina raczej proces dekorowania ścian farbami niż ozdobnymi pasami papieru. Jak wykonuje się tapety natryskowe?
Masę do położenia tapety należy przygotować i kłaść zgodnie ze wskazówkami producenta, ściśle ich przestrzegając. Ilość wszystkich składników potrzebnych do przygotowania masy jest określona
i nie można zmieniać tych proporcji. Trzeba je bardzo dokładnie wymieszać by woda z barwnikami
i proszkiem stanowiła jednolitą masę. Jeśli chcemy by nasza tapeta miała strukturę, do przygotowywanej masy możemy dorzucić bardzo drobne kamyczki, pociętą grubszą wełnę, pokruszone muszelki, itd. Do nakładania tapety – masy na ścianę – służy packa (średniej wielkości) wykonana z blachy lub sztywnego tworzywa, lub pistolet do nakładania mas dekoracyjnych. Masa nakładana na podłoże powinna mieć grubość 2-3 mm. Tapety natryskowe są wytrzymałe i po położeniu wyglądają podobnie jak tynk strukturalny. Niewątpliwie wnętrze zyskuje na wyglądzie,
a po oświetleniu ściana sama w sobie jest elementem dekoracyjnym.

Nadinterpretacją okazuje się opinia, że tapety znacznie wpływają na wyciszenie wnętrza, w którym są położone. Być może w niewielkim stopniu wnętrze wyciszają tapety, ale te grubsze (fizelinowe), nie dotyczy to zupełnie cienkich tapet. Ponadto grubsze tapety są dobrą alternatywą na nierówne ściany. Jednak mimo wszystko tapeta jest bardzo dobrym rozwiązaniem do wystroju wnętrza. Dzięki niej możemy mieć niepowtarzalne dekoracje na ścianach, których nie uzyskamy używając farb.

Źródło: e-mieszkanie.pl


 

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%