Tapicerka samochodowa - problemy, metody pielęgnacji, usuwanie popularnych zabrudzeń
Zabrudzenia tapicerki samochodowej spędzają sen z powiek każdemu miłośnikowi motoryzacji, który w najwyższej mierze dba o swój pojazd. Tłuste plamy z jedzenia, czy plamy po słodkich napojach można jednak usunąć w krótkim czasie, przy zastosowaniu sprawdzonych sposobów. Istnieją również metody na przywrócenie dawnego wyglądu przybrudzonej z biegiem czasu tapicerce. Jak?
Pranie przybrudzonej tapicerki samochodowej
O ile tapicerka w aucie nie ma uporczywych plam ze smaru czy kleju oraz z jedzenia, można spróbować wyprać ją przy użyciu środka czyszczącego w sprayu. Bardzo dobrze sprawdzają się w takim przypadku pianki, które należy nanieść równomiernie na tapicerkę i poczekać, aż znajdujące się w niej składniki aktywne wnikną w materiał. Później wystarczy porządnie odkurzyć tapicerkę i wraz z pianką znikną konwencjonalne przybrudzenia. Podobnie zadziała środek do prania dywanów, ale w jego przypadku trzeba nanieść go równomiernie na tapicerkę i trzeć przy użyciu gąbki lub plastikowej szczotki.
Odplamiacze do tapicerki
Tapicerka w samochodzie narażona jest na wiele plam, których tradycyjne, domowe odplamiacze czy detergenty do czyszczenia materiałów nie usuną. Smar, kleje, czy oleje nie są łatwym „przeciwnikiem” dla osoby starającej się przywrócić dawny blask fotelom w samochodzie. Środkiem, który sobie poradzi z takimi plamami, jest benzyna ekstrakcyjna, uznawana za zdecydowanie najlepszy odplamiacz do tkanin. Pomiędzy benzyną ekstrakcyjną a rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym istnieje różnica, ponieważ w przypadku tego drugiego mamy do czynienia najczęściej z nieoczyszczoną benzyną, która wydziela charakterystyczny, duszący, nieprzyjemny zapach.
Benzynę ekstrakcyjną kupuje się na ogół w sklepach lakierniczych. Wadą stosowania jej w praktyce jest zapach, który jednak powinien szybciej ulotnić się, niż w przypadku rozpuszczalnika. Przy użyciu benzyny trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest to preparat łatwopalny. Jej opary także są szkodliwe dla ludzi i zwierząt
Przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej można usunąć z tapicerki samochodowej plamy po smarach wszelkiego rodzaju, kleju czy innych, chemicznych środkach. Rozpuszcza ona plamy, ale uwaga - tak samo działa na elementy klejone tapicerki. Najlepiej przed rozpoczęciem czyszczenia sprawdzić na mało widocznym miejscu, czy benzyna nie uczyni szkód tapicerce, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z tapicerką skórzaną czy winylową. Benzyna wysusza bowiem skórę naturalną. W przypadku skaju czy innych, podobnych tapicerek, są one trudniejsze do czyszczenia. Jeśli już chcemy usunąć na nich plamy ze smaru, wykorzystajmy do tego celu wysokiej jakości benzynę ekstrakcyjną i nanośmy ją na plamy za pomocą zwilżonej szmatki lub gąbki.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia i konserwacji skóry w aucie. Zobacz, jakie środki czyszczące wybrać do tapicerki skórzanej
Inne środki czyszczące
Winylowe tapicerki najlepiej próbować czyścić przy użyciu uniwersalnych płynów do wnętrz samochodowych, płynów do szyb, pianką do tapicerki czy nawet płynem do mycia plastiku.
Równomiernie przybrudzona tapicerka samochodowa może zostać uprana ręcznie, z wykorzystaniem pianki w sprayu lub płynem do czyszczenia dywanów oraz szczotką do tapicerki. Przydatny będzie także odkurzacz. W pierwszej kolejności odkurzamy tapicerkę, a następnie nanosimy na nią środek czyszczący, zaczynając od zewnętrznych krawędzi, a kończąc na środkowych elementach. Punktowe odplamianie tapicerki na niewiele się zda. Może zakończyć się pojawieniem większej ilości, większych plam niż pierwotnie.
Naniesione środki czyszczące należy rozprowadzić szczotką i wetrzeć w tapicerkę, aż do całkowitego ich wchłonięcia przez czyszczony element. Czyszczona powierzchnia pozostanie mokra, dlatego pozostawiamy ją do wyschnięcia na kilka godzin. Dlatego warto samodzielnie prać tapicerkę jedynie przy pięknej pogodzie i mieć możliwość pozostawienia pojazdu z otwartymi drzwiami. Po wyschnięciu czyszczone powierzchnie dokładnie odkurza się, w celu usunięcia skrystalizowanego brudu.
Przeczytaj także, jakie preparaty wybrać do prania i czyszczenia tapicerki materiałowej