› inwestycje miejskie
13:05 / 06.06.2017

Targowisko miejskie w Elblągu czekają lepsze czasy (+ zdjęcia)

Targowisko miejskie w Elblągu czekają lepsze czasy (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

Wiele wskazuje na to, że w końcu, po wielu latach zastoju i braku inwestycji, targowisko miejskie w Elblągu czekają lepsze czasy. Duża zmiana aspektu wizualnego rynku przy ul. płk. Dąbka będzie miała związek  ze znacznymi środkami finansowymi,  które miasto przeznaczy na jego unowocześnienie. 

Obecnie warunki prowadzenia działalności handlowej w tym miejscu pozostawiają wiele do życzenia. Z zauważalnych inwestycji, które miały miejsce w ostatnich latach godnymi wymienienia są zaledwie dwie: parking samochodowy oddany do użytku w 2013 roku oraz nawierzchnia bitumiczna z 2015 roku, która zasłoniła największe dziury na placu. Cały czas od handlujących jest pobierana opłata handlowa, pomimo, że uchwalona 25 czerwca 2015 roku ustawa umożliwia jej zniesienie. Warto dodać, że są miasta, które wykorzystując tę możliwość, zniosły opłatę targową. Stolica Polski uczyniła to już 1 stycznia 2016 roku.

Zależy nam na utrzymaniu i rozwoju handlu targowiskowego jako formy działalności rodzimej czy lokalnej. Targowiska to nie tylko miejsca handlu, ale też spotkań mieszkańców. Mają dużą rolę prospołeczną i proprzedsiębiorczą. Dlatego mam nadzieję, że zniesienie opłaty targowej będzie mieć wpływ na aktywizację tej formy działalności – mówiła  1,5 roku temu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

kilka dni temu prezydent Elbląga Witold Wróblewski złożył wniosek o unijne wsparcie projektu pod nazwą: „Przebudowa targowiska miejskiego przy ul. Płk. Dąbka w Elblągu". Otrzymanie dofinansowania możliwe jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, w ramach działania przeznaczonego dla miast do 200 000 mieszkańców: „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów"

 Projekt obejmuje pierwszy etap rozbudowy targowiska. Zakres rzeczowy projektu obejmuje:

  • rozbiórkę obecnych i budowa nowych 12 pawilonów handlowych o łącznej powierzchni 287,2 m2
  • budowę 100 stoisk handlowych zadaszonych (wiaty ze stołami handlowymi) o łącznej powierzchni: 682,5 m2
  • budowę 4 stoisk handlowych niezadaszonych o łącznej powierzchni: 78,67 m2
  • budowę ciągów pieszych i pieszo-jezdnych oraz odwodnienie i oświetlenie terenu targowiska objętego projektem.

Koszt całkowity projektu to 2 665 687,62.

Maksymalna kwota możliwego dofinansowania jakie może uzyskać miasto wynosi 1 mln zł, natomiast wnioskowane dofinansowanie to 994 268 zł.

Inwestycja ma być realizowana w latach 2017 – 2018. Prace będą polegały na:

  • rozebraniu istniejących wiat ze stołami z zadaszeniem eternitowym oraz stołów obok wiat i budowie nowych zadaszonych miejsc sprzedaży
  • poszerzeniu drogi biegnącej pomiędzy stołami a pawilonami znajdującymi się po drugiej stronie
  • wyburzeniu pawilonów 1-21 i budowie nowych systemowych pawilonów handlowych w miejscu istniejących pawilonów handlowych 1-15 (powstanie 12 nowych pawilonów)
  • odnowieniu płyty głównej targowiska wraz z odwodnieniem (bez jego zadaszenia (stanowiska A-F)
  • wykonaniu dodatkowego oświetlenia przebudowywanej części targowiska.

Jak obecnie prezentuje się targowisko miejskie w Elblągu możecie Państwo zobaczyć na załączonych poniżej zdjęciach. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 32