› bieżące
18:48 / 25.11.2013

Teatr będzie miał nowego dyrektora? Jednak konkurs

Teatr będzie miał nowego dyrektora? Jednak konkurs

fot. Konrad Kosacz

Urząd Marszałkowski w Olsztynie zdecydował, że jednak to otwarty konkurs wyłoni dyrektora Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. To efekt bardzo rozbieżnych stanowisk w sprawie dotychczasowego szefa placówki – Mirosława Siedlera. O takie rozwiązanie walczyła grupa aktorów, która sprzeciwiała się powierzeniu funkcji dyrektora Teatru Mirosławowi Siedlerowi.

W efekcie Urząd Marszałkowski w Olsztynie, który początkowo planował nie ogłaszać konkursu, zdecydował jednak o takiej formule rozstrzygnięcia sporu. Konkurs ma charakter otwarty i może do niego przystąpić każdy, kto spełnia założone przez organizatora kryteria.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie szuka więc kandydata, który posiada przynajmniej pięcioletni staż pracy w instytucjach artystycznych, a także trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych. Musi również wykazać się dobrą znajomością problematyki życia teatralnego i muzycznego, zasad gospodarki finansowej w instytucjach kultury i z ukończonymi podyplomowymi studiami z zarządzania lub ekonomii.

Zgłoszenia należy przesyłać do 7 stycznie 2014 r. do Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Nowy dyrektor powinien zostać wybrany w lutym przyszłego roku.

Zaczęło się od decyzji marszałka Jacka Protasa o przedłużenia umów dyrektorom placówek kulturalno-oświatowych, w tym dyrektorowi Teatru im. Aleksandra Sewruka – Mirosławowi Siedlerowi. Odpowiedzią był list grupy aktorów (nie podpisali się nazwiskami), kierowany m.in. do marszałka Jacka Protasa i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, w którym postawiono dyrektorowi Siedlerowi konkretne zarzuty: „Od dłuższego czasu informujemy władze samorządowe o nadużyciach związanych z działalnością obecnego dyrektora Mirosława Siedlera. Wielokrotnie wysyłaliśmy pisma do Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego w tej sprawie. Ponadto odbyło się spotkanie zespołu aktorskiego z władzami województwa dotyczące przypadków mobbingu, nepotyzmu, zastraszania oraz psychicznego nękania pracowników teatru. Jak na razie jedynym wymiernym efektem naszych działań były zwolnienia aktorów”.

Odpowiedzią dyrekcji Teatru był… list do mediów, w którym Tomasz Walczak - rzecznik prasowy Teatru im. Sewruka oraz ponad 50 pracowników starało się przedstawić dyrektora Siedlera w jak najlepszym świetle.

Reakcją na te doniesienia o listowej, niezwykle teatralnej wojnie w elbląskim Teatrze było ostrożne stanowisko wicemarszałek województwa Anny Wasilewskiej, która zapewniła, że ponowna nominacja Mirosława Siedlera na dyrektora teatru nie jest jeszcze przesądzona. Samorząd województwa czeka na kolejne opinie w tej sprawie.

W tej sprawie została zwołana przez dyrektora Siedlera także konferencja prasowa.

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%

Powiązane artykuły

Mirosław Siedler w konkursie na dyrektora teatru w Elblągu

27.11.2013 komentarzy 1

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego szuka nowego dyrektora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Zgłoszenia przyjmowane będą do 7 stycznia. Wynik...